Gorenjska pod vodo, težave povzročajo tudi plazovi

Obilne padavine so na številnih območjih Gorenjske povzročile razlivanje vodotokov in zemeljske plazove. Poveljnik Civilne zaščite za Gorenjsko Klemen Šmid je za STA pojasnil, da je trenutno najbolj prizadeto škofjeloško območje s Selško in Poljansko dolino, ki sta zaradi zaprtih cest odrezani. Težave so tudi v tržiški občini.

Gorenjska pod vodo, težave povzročajo tudi plazovi

"Dejansko je cela Gorenjska pod vodo," je situacijo na kratko povzel Šmid. Kot je pojasnil, je na območju potoka Mošenik v tržiški občini voda prestopila bregove in približno dva kilometra dere po cesti.

O poplavljenih cestah in objektih, med katerimi so tako stanovanjski, kot gospodarski in tudi drugi objekti, prav tako poročajo s širšega škofjeloškega območja.

Štab Civilne zaščite Občine Gorenja vas - Poljane sporoča, da hiše in ceste ogrožajo tudi številni plazovi. Prostovoljnemu gasilskemu društvu Trebija je v intervenciji plaz zasul in poškodoval gasilsko vozilo, poplavljena je športna dvorana v Gorenji vasi.

Občane prosijo, naj ravnajo samozaščitno, se čim bolj samoorganizirajo, saj zaradi številnih intervencij gasilci in drugi, ki pomagajo pri reševanju trenutno najbolj urgentnih situacij, ne morejo takoj posredovati.

Ljudem svetujejo, naj se ne odpravljajo od doma, tudi na delo ne, če ni nujno potrebno, saj so številne ceste po občini, vključno z dostopi v Poljansko dolino iz smeri Škofje Loke, Cerknega in Žirov, neprevozne zaradi poplavljanja, podrtega drevja in plazov. Priporočljivo je tudi, da se občani ne zadržujejo v bližini vodotokov, naj spremljajo vremenske razmere ter pazijo na svojo varnost in varnost bližnjih.

Iz Žirov poročajo, da je zalitih več kot 100 objektov, med njimi tudi več podjetij in gospodarskih objektov. Prevoznost cest je trenutno omejena ali nemogoča, na terenu pa so vse razpoložljive gasilske in ostale interventne enote.

Ker je količina dogodkov zelo velika, občane prosijo za strpnost. Prav tako jih prosijo, naj se obnašajo samozaščitno, se ne sprehajajo ali vozijo čez poplavljena območja. Prosijo tudi, da si medsebojno pomagajo in naj ne pozabijo na starejše in onemogle.

Tudi Šmid apelira na ljudi, naj tisti, ki le lahko, danes ostanejo doma in naj nenujne zadeve preložijo. Kot je zagotovil, so vse intervencijske službe po vseh prizadetih območjih Gorenjske na delu. Poročil o morebitnih žrtvah ali poškodovanih pa vsaj zaenkrat ni.

Zaradi izrednih vremenskih razmer in posledičnega kaljenja vodnih virov je marsikje na Gorenjskem uveden ukrep preventivnega prekuhavanja pitne vode. Ta ukrep med drugim velja na delu območja Komunale Kranj za Tupaliče, Hotemaže, Visoko, Milje, Kokra, Potoče, Olševek in Luže, na območju tržiške občine za Tržič, Presko, Jelendol, Dolino, Paloviče ter Ljubelj, pa tudi za številne uporabnike na Škofjeloškem, priključene na javni loški vodovod in Javni vodovod Rovte-Lenart-Luša.

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0