Kranjski mestni svetniki potrdili rebalans letošnjega proračuna

Kranjski mestni svet je na sredini seji potrdil rebalans proračuna za letošnje leto.

Kranjski mestni svetniki potrdili rebalans letošnjega proračuna

Kot je na današnji novinarski konferenci v Kranju pojasnila nova kranjska podžupanja Manja Zorko, so proračun sprejeli novembra 2021 in preko lanskega leta se je pokazala drugačna dinamika izvajanja projektov, zato se realizacija nekaterih zamika.

Obseg letošnjega proračuna se povečuje s predvidenih 80,66 na 89,12 milijona evrov. Zaradi dviga povprečnine bodo prihodki višji za 2,3 milijona evrov, zaradi višjega zneska za uravnoteženje razvitosti občin za dobrih 300.000 evrov, še za 1,5 milijona evrov pa zaradi predvidenega povečanja sredstev od davkov na premoženje.

Na odhodkovni strani so v proračun uvrščeni novi investicijski projekti, med drugim dom kulture v Mavčičah, obnova telovadnice na Osnovni šoli Franceta Prešerna in satelitski urgentni center. Odhodki se povečujejo tudi zaradi dviga cen v gradbeništvu, ki večajo izdatke za planirane investicije. Zaradi višjih cen energentov in plač v javnem sektorju bodo večji tudi tekoči odhodki in transferji.

"Cilj rebalansa je, da se proračun uravnoteži tako, da bodo pravice porabe usklajene z viri in bo omogočen zaključek vseh projektov, predvsem tistih, sofinanciranih od države in EU," je izpostavila Zorko. Kot je poudarila, nobenega projekta iz proračuna niso izvzeli, se pa realizacija nekaterih projektov zamika v prihodnja leta.

Svetniki so se strinjali tudi s prenosom nalog s področja urejanja prostora in varstva okolja z mestne uprave na Skupno občinsko upravo občin Gorenjske. Ta je začela delovati lani, njene ustanoviteljice pa so poleg Kranja še Jezersko, Naklo, Preddvor, Šenčur in Tržič.

Lani je skupna uprava izvajala naloge občinskih inšpekcij, redarstva in notranje revizije, na podlagi interesa Kranja, Jezerskega in Preddvora pa bo začela izvajati še naloge varstva in urejanja prostora, s čimer se bo sofinanciranje države povečalo s 40 na 50 odstotkov.

Mestni svet je v drugem branju potrdil odlok o ureditvi mestne in ostalih javnih tržnic v občini, s čimer bo predvidoma aprila upravljanje tržnic od Komunale Kranj prevzel Zavod za turizem in kulturo Kranj. Računajo, da bo sprememba prinesla poenotenje dejavnosti, višjo kakovost turistične ponudbe in povezanost s kulturnimi dogodki v mestnem jedru.

Svetniki so v prvem branju potrdili tudi odlok o naravnem spomeniku Kanjon reke Kokre. "Namen je, da se ta biser Kranja ohrani in da se ga zaščiti ter da se regulira, katere dejavnosti so v kanjonu dovoljene," je izpostavila podžupanja. Občina namerava kanjon opremiti s primerno infrastrukturo in ga sonaravno urediti, tako da bo meščanom in turistom omogočal kakovostno izkušnjo.

V nadaljnjih korakih bo treba urediti tudi lastništvo parcel, saj jih je 37 odstotkov v zasebni lasti. Občina namerava za razvoj turizma kupiti nekatere gozdne parcele. Kot je prejšnji teden za STA povedal kranjski župan Matjaž Rakovec, so pred kratkim oblikovali strateško skupino za ureditev kanjona. Izpostavil je, da je idej veliko in da imajo velike načrte, podrobnosti pa še ni želel razkriti.

S sklepom mestnega sveta glede lokacijske preveritve na več zemljiščih v Mavčičah, bo občina lahko začela pripravljati dokumentacijo za rekonstrukcijo vrtca Mavčiče in rušitev ter novogradnjo kulturnega doma. Z obvezno razlago zazidalnega načrta na območju Šolskega centra Zlato polje pa bo zagotovila manjkajoča parkirna mesta na tem območju.

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0