Lastniki želijo ohraniti zidove pogorelega Majdičevega mlina v Kranju

Kot je v pregledu pogorelega Majdičevega mlina v Kranju ugotovila strokovnjakinja gradbene stroke, so od objekta ostali le zidovi, katerih nosilnost pa je vprašljiva.

Lastniki želijo ohraniti zidove pogorelega Majdičevega mlina v Kranju

Lastniki si, kot navajajo, zaradi zgodovinske vrednosti objekta želijo, da rušenje zidov ne bo potrebno in bo možna rekonstrukcija kot v ljubljanski Cukrarni.

Kot izhaja iz poročila o pregledu objekta po požaru, ki so ga lastniki prejeli danes, so strešna konstrukcija in medetažne konstrukcije v celoti uničene. V notranjosti objekta so zogleneli in porušeni elementi nosilnih okvirjev in ostanki jeklene opreme in jeklenih strešnih elementov. Lokalno so poškodovani tudi zidovi. Večjih razpok sicer ni opaziti, vendar, kot je opozorila gradbena strokovnjakinja Jerica Zidar, gibanje v notranjosti ni dopustno.

Za zaščito neposredne okolice objekta je treba, kot je navedla, odstraniti vse ostanke lesenega ostrešja, opeke in kritine, odstraniti vse ostanke okenskih kril in nesprijete dele ometa na fasadi, porušiti štrleči del dimnikov in odstraniti nadstrešek na vzhodni fasadi. Po zaključku čiščenja je treba preprečiti dostop v objekt.

Kot je izpostavila, je to le začasni ukrep, ki bo lastniku in pristojnim omogočil, da v najkrajšem možnem času presodijo, ali je smiselno objekt v celoti porušiti ali pa takoj začeti vse potrebne postopke za celovito sanacijo. Daljša izpostavljenost objekta vremenskim vplivom lahko povzroči postopno razpadanje zidov in ogrožanje okolice kljub omenjenim ukrepom.

Za lažjo presojo o smiselnosti sanacije je predlagala, da se pri pristojni inštituciji naroči kontrola mehanskih lastnosti zidov po veliki toplotni obremenitvi. Od objekta so namreč ostali le zidovi, katerih nosilnost pa je vprašljiva. Kot ugotavlja, rekonstrukcija oziroma izgradnja objekta z ohranjanjem zidov ekonomsko ni smiselna.

Predstavnik lastnikov, direktor projektne družbe Naš mlin Sebastijan Zupanc pa je za STA pojasnil, da si glede na zgodovinsko vrednost objekta želijo, da rušenje zidov ne bo potrebno in bi lahko pristopili k rekonstrukciji podobno, kot se je to storilo v Cukrarni v Ljubljani. "Mesto Kranj, kot zgodovinsko mesto, si namreč zasluži ohranitev tega zgodovinskega spomenika," je izpostavil Zupanc.

Kot je dodal, so se danes sestali s kranjskim županom Matjažem Rakovcem, ki je pokazal veliko odzivnost in pripravljenost pomagati, da se sanacija po požaru čim prej prične. "Hvala županu za posluh in pripravljenost iskanja skupnih rešitev, da se posledice tega nesrečnega požara čim prej začnejo odpravljati," je poudaril Zupanc.

Ob tej priložnosti se je zahvalil tudi "vsem gasilcem za njihov trud pri gašenju in štabu Civilne zaščite Kranj ter Policijski postaji Kranj, ki so s svojimi dejanji opravili izjemno delo". "Prav tako hvala za pomoč vsem ostalim, ki pomagajo razjasniti okoliščine nastanka požara," je zapisal.

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0