Mariborski holding javnih podjetij lani posloval z dobičkom
Javni holding Maribor je minulo leto zaključil s slabima dvema milijonoma evrov dobička, kar je sicer nekoliko pod načrti, a skoraj dvakrat toliko kot leto prej, je razvidno iz letnega poročila holdinga, objavljenega na spletni strani Ajpesa. Pozitiven je bil tudi konsolidirani izid skupine, ki jo sestavlja sedem mariborskih javnih podjetij.
Med javnimi podjetji, ki sodijo pod okrilje holdinga, je lani največji dobiček ustvarila Energetika Maribor, in sicer slabega 1,2 milijona evrov, dober milijon ga je dodala Snaga, 450.000 evrov pa Mariborski vodovod. Pogrebno podjetje Maribor je beležilo dobrih 215.000 evrov, Marprom pa dobrih 110.000 evrov dobička. Zavod Šport Maribor je leto končal z minimalnim dobičkom. Edini, ki je lani pridelal izgubo, je bil Nigrad, kjer je ta znašala nekaj več kot 550.000 evrov.
"Negotove razmere iz leta 2021 so se nadaljevale tudi lani, ko so leto kljub želji po ohranitvi ali izboljšanju parametrov vseh segmentov poslovanja zaznamovali predvsem visok dvig cen vhodnih resursov materiala, storitev in stroškov dela, ki jih nismo mogli v celoti vkalkulirati v končne prodajne cene storitev, zaradi fiksnosti cen po sklenjenih pogodbah. Kljub obilici projektov, ki jih je Nigrad izvajal v letu 2022, je poslovanje družbe nekoliko slabše kot v preteklih letih," je o poslovanju Nigrada v letnem poročilu podjetja zapisal direktor Tomaž Kavnik.
Sicer pa so, kot poudarjajo v Javnem holdingu Maribor, pred Energetiko pomembni koraki zelenega prehoda, saj bodo morali v svoje proizvodne zmogljivosti umeščati vse več obnovljivih virov ter doseči potrebno mero diverzifikacije proizvodnih virov.
Naslednji korak v zeleno prihodnost bodo naredili že 23. oktobra, ko bodo zagnali visokotemperaturno toplotno črpalko Pristan, hkrati pa je podjetje že v polni pripravljenosti na začetek nove kurilne sezone, potem ko se je že v prejšnji srečevalo z mnogimi izzivi na področju zakupa energentov in cen toplote ter blaženjem posledic energetske krize z dobički iz drugih tržnih dejavnosti.
Mariborski vodovod je v minulih mesecih zaključil obsežna dela, saj so v primestnih predelih Studencev in Peker ter Malečnika in Trčove zgradili dodatno kanalizacijo omrežje, hkrati pa obnovili dotrajano vodovodno omrežje v skupni dolžini okoli 4000 metrov. Vodovodno omrežje je bilo v celoti obnovljeno še v okviru prenove Medvedove in Koseskega ulice ter Lenta.
Za oskrbo Slovenskih goric je lani stekla gradnja novega tranzitnega vodovoda med Košaki in Počehovo, dela v sklopu tega kohezijskega projekta pa so bila končana pretekli mesec, vključno z ureditvijo prečrpalne postaje Košaki, so na nekatere projekte spomnili v holdingu.
Marprom se ukvarja z uvajanjem e-mobilnosti v mestnem potniškem prometu, saj še pred koncem leta pričakuje tri nove električne avtobuse, uspešno pa se je končala tudi gradnja nove vmesne postaje krožne kabinske žičnice na Pohorju, ki bo začela obratovati takoj po pridobitvi ustreznih dovoljenj, predvidoma v drugi polovici ali proti koncu oktobra.
Snaga je septembra uporabnikom začela deliti rumene vreče za zbiranje mešane odpadne embalaže v letu 2024, ob tem pa je v začetku septembra začela tudi tradicionalno jesensko akcijo zbiranja nevarnih odpadkov iz gospodinjstev v temu namenjeni premični zbiralnici.