Na Škofjeloškem rast števila gostov in vlaganja v turistično infrastrukturo

Podobno kot drugod po državi so tudi v Škofji Loki v letošnji poletni sezoni opazili precejšen porast števila gostov iz tujine. Težav z množičnim turizmom na Škofjeloškem nimajo, bi pa potrebovali več gostinske ponudbe in površin za kampiranje.

Na Škofjeloškem rast števila gostov in vlaganja v turistično infrastrukturo

Veseli so, da je letos vendarle stekla prenova nekdanjega Hotela Transturist.

Kot je povedala vodja Turizma Škofja Loka Andreja Križnar, so velik porast števila gostov letos v Škofji Loki opazili že junija in julija, največ obiskovalcev pa kot običajno beležijo avgusta in septembra. "K nam se znova vračajo gostje iz držav, ki so prevladovali pred koronskimi leti. Prednjačijo Francozi, Španci in Italijani, veliko je tudi Britancev in Nemcev, letos pa je opazen tudi velik porast gostov iz ZDA," je pojasnila.

Na Loško prihajajo tako turisti, ki jih zanima kulturna dediščina, kot tisti, ki si želijo aktivnosti v naravi in se iz Škofje Loke večinoma odpravijo naprej v Selško ali Poljansko dolino. Urejenih je več kolesarskih in pohodniških poti, za prihodnje leto pa je v pripravi tudi loška planinska pot, ki bo po vzoru Juliane razdeljena na etape in turistično ustrezno opremljena.

"Škofja Loka je leta 2019 podobno kot vsa Slovenija doživela zelo velik razmah turizma. Kar veliko ponudnikov je odgovorilo na to in število turističnih postelj se je povečalo skoraj za trikrat," je povedal škofjeloški župan Tine Radinja. Kot ključ nadaljnjega razvoja turizma vidi v tem, da celotno loško območje nastopi še bolj enotno in obiskovalcem ponudi večdnevne kakovostne izkušnje.

Vesel je, da se je letos poleti začela prenova nekdanjega Hotela Transturist, ki je bil zaprt vse od leta 2005. podjetje Lonca iz Kranja, ki je propadajoči objekt kupilo leta 2018, se je po pomislekih, ki jih je prinesla epidemija, letos vendarle odločilo začeti prenovo hotela. Ta naj bi bila končana v letu dni. Tako naj bi največji hotel v Škofji Loki, ki šteje okoli 50 sob, prihodnje leto znova zaživel.

Kot je dejala Križarjeva, še vedno v Škofji Loki predstavlja največjo težavo nezadostno število nastanitvenih kapacitet v poletnih mesecih. Težava je tudi v tem, da zlasti med vikendi in predvsem v mestu primanjkuje gostinske ponudbe. Prav tako primanjkuje postajališč za avtodome, manjka pa tudi kamp, s katerim bi v bližini mesta lahko zadržali več turistov z avtodomi in šotori.

Da je potrebna tovrstna infrastruktura, se zaveda tudi župan. Vesel je, da so v zadnjem času že dobili pet postajališč za avtodome, vendar je prepričan, da bi to infrastrukturo morali še nadgraditi. Želi si, da bi imeli moderno postajališče na območju Puštala, kjer tečejo pogovori z lastnikom. Investicija v kamp, ki jo na področju Dorfarij oziroma Form načrtuje zasebni investitor, pa trenutno stoji.

Kot sta poudarila Radinja in Križnarjeva, v Škofji Loki težav zaradi množičnega turizma, s katerimi se soočajo ponekod drugod v državi, ni. Ob tem je Radinja izpostavil, da so se zavestno odločili, da je staro mestno jedro primarno namenjeno tistim, ki na tem območju živijo in delajo. Tako so vsi ukrepi občine primarno namenjeni prebivalcem in sekundarno turistom.

Pravkar se v Škofji Loki zaključuje lani začeta prenova Kamnitega oziroma Kapucinskega mostu, ki bil zgrajen v sredini 14. stoletja kot masivna enoločna kamnita konstrukcija prek Selške Sore in je eden najstarejših spomenikov tovrstne gradnje v srednji Evropi. Prenova mostu, ki bo končana prihodnji mesec, bo stala 116.000 evrov, pri čemer 57.000 evrov prispeva ministrstvo za kulturo.

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0