Prebivalci Otošč si iz divaške želijo v vipavsko občino

Krajani vasice Otošče, ki leži na samem začetku Vipavske doline med Razdrtim in Podnanosom, si želijo priključitve k Občini Vipava.

Prebivalci Otošč si iz divaške želijo v vipavsko občino

Vas, ki šteje okrog 25 prebivalcev, trenutno sodi v Občino Divača, ki jim je precej odročna. Vipavski občinski svet je nedavno že soglasno potrdil sklep, da so Otošče pripravljeni sprejeti v občino.

Do Vipave je iz Otošč le dobrih pet minut vožnje, do Divače pa najmanj 20 minut, je za STA pojasnil eden od vaščanov Jakob Može. Prav tako so prebivalci Otošč, ki spadajo v krajevno skupnost Senožeče, tako zaradi služb kot drugih storitev bolj vezani na Vipavsko dolino kot na Kras, zato imajo nekateri tudi večje težave.

Može je med drugim izpostavil težave z vrtci, saj njihovih otrok v najbližjem otroškem vrtcu v Podnanosu ali Vipavi ne sprejmejo zaradi prostorske stiske; prednost pri vpisu v vrtec imajo namreč otroci iz domače občine. Tako otroke vozijo v vrtec na Kras, nato pa odidejo v službo na drugi konec, je še povedal.

Na sestanku vaške skupnosti o želji za izključitev iz divaške občine in priključitev k vipavski je bilo po Možetovih besedah prisotnih 90 odstotkov vseh domačinov. "Bili smo sklepčni, večinski delež prebivalcev želi prestopili k Občini Vipava."

O želji prebivalcev Otošč so razpravljali na zadnji seji občinskega sveta v Vipavi. Svetniki so potrdili sklep, da so pripravljeni sprejeti naselje v svojo občino.

"Zelo sem vesel, da lahko ustrežem želji vaščanom naselja Otošče. S soglasno večino smo potrdili, da so zaželeni v naši občini in da jih bomo sprejeli odprtih rok," je v izjavi po seji povedal vipavski župan Anton Lavrenčič.

Postopki za prenos dela območja iz ene občine v drugo bodo sicer še dolgotrajni, poudarjajo na Občini Vipava. Po uradno vloženem predlogu za izločitev dela občine in njegovo priključitev k sosednji občini mora državni zbor v predhodnem postopku določiti, kje bo potrebno izvesti referendum, s katerim bodo ugotavljali voljo prebivalcev na določenem območju. Predlog bi lahko sporazumno vložila oba občinska sveta, lahko pa ga vloži tudi svet krajevne ali vaške skupnosti ali zbor občanov dela občine, ki je dal pobudo za izločitev dela občine in za njegovo priključitev k sosednji občini, če občinski svet pobude ni sprejel.

Če državni zbor ugotovi, da so izpolnjeni z ustavo in zakonom določeni pogoji za spremembo območij občin, določi območje, na katerem se izvede referendum za ugotovitev volje prebivalcev, in razpiše referendum. Po referendumu nato začnejo postopek za sprejetje zakona, s katerim se nato spremeni meje občin.

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0