V Mariboru tudi letos čistilna akcija Moji odpadki, moja skrb

V Mariboru se v petek z odprtjem razstave del hrvaškega umetnika Slavena Lunarja Kosanovića, ki ustvarja z recikliranimi materiali, začenjajo aktivnosti v okviru letošnjega obeleževanja okoljskih dni.

V Mariboru tudi letos čistilna akcija Moji odpadki, moja skrb

Peto leto bo potekala čistilna akcija Moji odpadki, moja skrb, med drugim pa bodo organizirali tudi dan za Stražun.

Akcijo Moji odpadki, moja skrb, ki jo vodi Mestna občina Maribor, bodo začeli v soboto s čiščenjem odpadkov iz reke Drave. Po besedah predstavnika Potapljaškega društva Maribor Voja Erakoviča so se ponovno povezali s potapljači iz drugih mest ob reki in bodo ponovno izvedli sočasni potop v Dravo v Mariboru, na Ptuju in v Varaždinu.

Prihodnji teden bodo različni organizatorji po besedah vodje projekta Izboljšajmo Maribor in koordinatorke akcije Moji odpadki, moja skrb Neve Pipan med drugim priredili dan odprtih vrat na centralni čistilni napravi, festival ponovne uporabe in vodovarstveni krožek.

Osrednja čistilna akcija bo potekala 24. in 25. marca na območju vseh krajevnih skupnosti, mestne četrti Brezje-Dogoše-Zrkovci in gozda Stražun, 31. marca in 1. aprila pa na območju vseh mestnih četrti. Ob petkih bodo pobirali odpadke iz okolja predvsem šole in vrtci, ob sobotah pa vabijo k tej dejavnosti vse ljudi in organizacije.

"Verjamemo, da smo ljudje že dovolj dobro začutili to čistilno akcijo, in se zavedamo, da lahko s skupnimi močmi naredimo nekaj dobrega za naše mesto," je na današnji novinarski konferenci v Mariboru povedala Irena Bartok iz Javnega holdinga Maribor. V preteklih letih so ob tej priložnosti nabrali od pet do šest ton odpadkov iz narave.

Sobotni akciji bosta potekali od 10. do 14. ure z zbirališči na več točkah, takoj potem pa bodo komunalne službe odpeljale zbrane odpadke, da ne bi spodbujali ljudi, da tja pripeljejo še odpadke s svojih dvorišč. "Čistilna akcija ni namenjena čiščenju naših domačih prostorov, za to so druge možnosti, ampak gre v tem primeru le za odpadke iz narave," je poudarila Irena Bartok.

Poseben poudarek dajejo gozdu Stražun. Tam bodo 25. marca priredili posvet z občani o pomenu tega mestnega gozda, ki bo osnova za odločanje o njegovem nadaljnjem urejanju. Že 21. marca pa bodo v sodelovanju s šolami in vrtci izvedli akcijo ozaveščanja o problematiki odlaganja zelenega odreza v gozdu.

"Zeleni odrez je sicer res organski odpadek, a ni tako nedolžna stvar, saj prinaša s seboj zelo invazivne, tujerodne vrste rastlin, ki se tako širijo v naše gozdove. Hkrati z zelenim odrezom prinašamo v gozd bolezni, kupi zelenega odreza pa velikokrat spodbudijo ljudi, da tam odlagajo še druge odpadke. Zato resnično ni dobro, da se ga odvaža v gozdove. Odpeljati ga je treba v zbirne centre, kjer ga prevzemajo brezplačno," je opozorila Maja Marinček Kanop iz Skupne občinske uprave Maribor.

29. marca bodo javna podjetja, zaposleni v mestni upravi in okoliški prebivalci skupaj očistili podhod pri tržnici Tabor. Neva Pipan je spomnila, da sta bila v tem podhodu izglasovana tudi dva projekta participativnega proračuna, in sicer čiščenje grafitov in ureditev stopnic.

Med načrtovanimi aktivnostmi v okviru obeleževanja mednarodnih dni gozdov, voda in Zemlje v Mariboru sta še akcija prenašanja dvoživk čez cesto pri Treh ribnikih in akcija vzpostavljanja javnih zelenih površin za pašo čebel in divjih opraševalcev. S slednjo so začeli lani, ko so na devetih lokacijah postavili obvestila javnosti o kasnejši košnji. Letos so zagotovili dodatnih 11 lokacij.

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0