Zveza potrošnikov Slovenije: December ni le čas zapravljanja
December je tradicionalno čas velikih nakupov, a letos marsikdo razmišlja drugače - manj potrošniško in bolj usmerjeno v odnose ter prijetno preživljanje časa z najdražjimi, so ob rezultatih spletne ankete o prazničnih nakupih zapisali na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS). Na zvezi ljudem svetujejo, naj se za decembrske praznike ne zadolžujejo.
Ker praznični proračun lahko hitro močno zareže v denarnico, na ZPS potrošnikom svetujejo, naj določijo znesek, ki ga nameravajo nameniti darilom in drugim prazničnih izdatkom, ter naj se potem tega držijo.
"Poleg zneska določite tudi seznam obdarjencev in ne pretiravajte. Darila so pomembna za otroke, odrasli si lahko naklonjenost izkažemo z druženjem, pripravo večerje, sprehodom, ogledom filma," so poudarili na ZPS. Ob tem so še predlagali, da se velja z družino in prijatelji dogovoriti o načinu obdarovanja.
V spletni anketi ZPS je sicer tretjina anketirancev odgovorila, da bo za darila letos namenila od 100 do 200 evrov. Enak delež jih bo porabil od 200 do 500 evrov, slaba petina od 50 do 100 evrov, okoli deset odstotkov manj kot 50 evrov, več kot 1000 evrov pa le nekaj odstotkov.
Znesek je odvisen od zmožnosti posameznika, števila obdarovancev in posameznikovega odnosa do denarja, so zapisali na ZPS, kjer odsvetujejo zadolževanje za decembrske praznike, "saj to nikakor ni smiselno".
Rezultati ankete ZPS v zvezi z zadolževanjem so sicer pokazali, da smo Slovenci varčni in preudarni. Le dva odstotka vprašanih je namreč odgovorilo, da se nameravajo za pokrivanje prazničnih izdatkov zadolžiti. Denar si bodo izposodili pri banki v obliki rednega limita ali pri prijateljih, so navedli.
"Tudi limit izkoristite le, če ga res morate, v čim bolj omejenem znesku in za čim krajše obdobje. Izognite se dragim in nepreglednim posojilnim karticam, boljša izbira so kreditne kartice, ki omogočajo zamik plačila ali nakup na obroke," so zapisali na ZPS.
Na zvezi se strinjajo, da za življenje in decembrske praznike rabimo denar, a je vprašanje, koliko in za kakšen namen. Eden od anketirancev ZPS je denimo zapisal, da je "bolj pomembno praznično druženje z družino, prijatelji in sorodniki in sosedi kot darila. Velika potrošniška mrzlica je postala veliko breme predvsem za starše in sorodnike otrok" - zaradi številnih daril in velikih pričakovanj. Ob tem se je vprašal, "v kakšni družbi želimo živeti in kakšne otroke želimo vzgojiti", so še navedli na zvezi.