13°C / 20°C
13°C / 18°C
13°C / 19°C

Egipt skozi šivankino uho v osmino finala

Na afriškem nogometnem prvenstvu v Slonokoščeni obali se je začel 3., zadnji krog skupinskega dela. V skupinah A in B so reprezentance svoje delo že opravile. V osmino finala so napredovali Ekvatorialna Gvineja, Nigerija in Egipt, ki so se tako med 16 najboljšimi pridružili Zelenortskim otokom in branilcu naslova Senegalu.

Gostitelji turnirja, igralci Slonokoščene obale, ki so pri treh točkah in lahko zgolj čakajo na razplet v drugih skupinah, če bo to dovolj za napredovanje s tretjega mesta v skupini, so danes v skupini A igrali proti Ekvatorialni Gvineji in izgubili z 0:4.

Slednja, zmagovalka skupine, se je izkazala za premočno, domači navijači so lahko spremljali le zadetke Ekvatorialne Gvineje. Zadeli so Emilio Nsue dvakrat ter Pablo Ganet in Yannick Buyla po enkrat.

Nigerija, ki je ob gostiteljih tudi med glavnimi favoriti prvenstva, pa je proti Gvineji Bisao zmagala z 1:0 in bila druga v skupini. Nigerijci so povedli v 36. minuti, ko je Opa Sangante iz bližine žogo v poskusu izbijanja poslal pod prečko lastnih vrat.

V skupini B so Zelenortski otoki, ki so že pred tem osvojili prvo mesto, proti Egiptu, slednji je igral brez poškodovanega zvezdnika Mohameda Salaha, igrali 2:2. Tekma je bila pomembna predvsem za Egipt, ki je imel do te tekme le dve točki. Na koncu je osvojil še eno, ki pa je bila dovolj za drugo mesto. Kazalo je, da se bo končalo z 1:1, a je nato za Egipt zadel Mostafa Mohamed v 93. minuti, končni izid pa je postavil Bryan Silva Teixeira v 99. minuti.

Na srečo Egipta je Gana na drugem obračunu skupine z Mozambikom prav tako igrala 2:2. Ob zmagi bi se ona prebila v osmino finala in je tudi po dveh golih z bele pike Jordana Ayewa vodila vse do sodniškega dodatka tekme. Takrat pa so Mozambičani v 91. in 94. minuti dosegli dva gola za izenačenje. Strelca sta bila Geny Catamo z enajstmetrovke in Reinildo Mandava.

Mozambik je z dvema točkama že končal prvenstvo, verjetno pa takšna usoda čaka tudi Gano, saj bosta le dve točki bržčas premalo, da bi se kot ena od najboljših tretjeuvrščenih ekip prebila v izločilne boje.

V osmino finala se sicer uvrstijo prvo- in drugouvrščene ekipe iz šestih skupin ter že omenjene štiri najboljše tretjeuvrščene.