Oblačno Humidity: 90%
15°C
13°C / 14°C

Slonokoščena obala tretjič pokorila celinske tekmece

Nogometaši Slonokoščene obale so letošnji zmagovalci afriškega prvenstva. Gostitelji zaključnega turnirja so na finalni tekmi v Abidjanu premagali Nigerijce z 2:1 (0:1).

Za Slonokoščeno obalo je to tretja zmaga na afriškem prvenstvu. Prvo celinsko lovoriko je osvojila v Senegalu 1992, drugo pa v Ekvatorialni Gvineji 2015.

Večji del prvega polčasa je ritem narekovala domača izbrana vrsta, a njena premoč - kljub 65-odstotni posesti žoge - je bila jalova. Najbolj obetavno priložnost si je priigrala v 34. minuti, po strelu z glavo Simona Adingraja pa se je z dobro obrambo izkazal nigerijski vratar Stanley Nwabili.

Le štiri minute kasneje so si "super orli", kot kličejo Nigerijce, skočili v objem. V svoji prvi resni akciji na tekmi je po kotu z leve strani William Troost-Ekong po natančnem strelu z glavo zadel za 1:0.

Gostitelj so silovito začeli drugo polovico tekme. Prvo priložnost so si priigrali že v 49. minuti, po predložku Adingraja z leve strani je žoga prišla do Maxa Gradela, njegov strel z osmih metrov pa je blokiral Calvin Bassey.

Enajst minut kasneje so uprizorili novo nevarno akcijo, po vnovični podaji aktivnega in živahnega Adingarja pa je bil strel z glavo Francka Kessieja premalo močan, žoga je končala v naročju nigerijskega vratarja Nwabilija.

Ivorci so tudi v nadaljevanju stiskali obroč pred vrati Nigerijcev. "Projektil" Odilona Kossounouja v 62. minuti je Nwabili zaustavil z velikanskimi težavami, po kotu z leve strani pa je bil nemočen po natančnem strelu Kessieja z glavo - 1:1.

Domačini so bili tudi po izenačujočem golu aktivnejši, v 74. minuti so izpeljali kombinirano akcijo, po atraktivnem voleju Sebastiena Hallerja pa je žoga zletela mimo desne vratnice Nigerijcev.

Napadalec Borussie iz Dortmunda je v 81. minuti v ekstazo popeljal domače privržence. Po novem predložku najboljšega igralca tekme Adingarja je Haller s spretnim strelom z zunanjim delom stopala žogo spravil v mrežo in postavil končni izid finalnega dvoboja.

Na sobotni tekmi za tretje mesto je Južna Afrika po enajstmetrovkah premagala DR Kongo s 6:5. Redni del se je končal z 0:0.

* Stadion Alassane Ouattara, gledalcev 60.000, sodniki: Beida (Mavretanija), Dos Santos (Angola), Chicotesha (Zambija).
* Strelci: 1:0 Troost-Ekong (38.), 1:1 Kessie (62.), 1:2 Haller (81.).
* Nigerija: Nwabili, Aina, Ajayi, Troost-Ekong, Bassey, Zaidu (od 86. ARrbo), Onyeka (od 86. Moffi), Iwobi, Chukwueze (od 56. Simon), Lokman (od 79. Iheanacho), Osimhen.
* Slonokoščena obala: Y. Fofana, Aurier (od 70. Singo), Kossounou, Ndicka, Konan, Kessie, Seri (od 90. Amani), S. Fofana (Sangare), Gradel (od 70. Diakite), Haller (od 88. Krasso), Adingra.
* Rumeni kartoni: Peseiro (selektor), Nwambili, Aina; Aurier, Y. Fofana, Ndicka.