Ljubljana

Oblačno Humidity: 84%
15°C
SOBOTA
9°C / 20°C
NEDELJA
9°C / 21°C
PONEDELJEK
10°C / 22°C
TOREK
13°C / 17°C
SREDA
14°C / 20°C
ČETRTEK
13°C / 21°C
PETEK
15°C / 17°C

Podnebni sklad in obveznosti TEŠ v okviru sistema ETS: Kaj to pomeni za Slovenijo?

V zadnjem času se v javnosti vse bolj pojavljajo vprašanja o vplivih sistema trgovanja z emisijskimi kuponi (ETS) na poslovanje Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ) in prihodke Sklada za podnebne spremembe.

Podnebni sklad in obveznosti TEŠ v okviru sistema ETS: Kaj to pomeni za Slovenijo?

TEŠ je kot največji proizvajalec emisij CO2 v Sloveniji zavezanec za nakup ETS kuponov, kar bistveno vpliva na njeno finančno sliko. A kako deluje ta sistem in kaj pomeni za slovensko gospodarstvo ter okoljske ukrepe?

Sistem ETS in TEŠ
Sistem ETS, uveden na ravni Evropske unije leta 2005, je zasnovan kot ključni mehanizem za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov v sektorjih, ki so največji povzročitelji. Deluje po principu, da morajo podjetja, ki povzročajo emisije, letno predati ustrezno število emisijskih kuponov za izpuste CO2. Ker je kuponov vsako leto manj, se z njimi spodbuja prehod na proizvodnjo, ki temelji na čistejših tehnologijah.

TEŠ zaradi visokih emisij ni izjema in mora za večino svojih izpustov CO2 kupovati emisijske kupone. Le majhen del kuponov, natančneje za daljinsko ogrevanje, dobi brezplačno. V letu 2022 so emisije TEŠ znašale približno 2,66 milijona ton CO2, vendar je termoelektrarna prejela zgolj 14.295 brezplačnih kuponov, kar predstavlja le okoli 15 % potrebnih kuponov za daljinsko ogrevanje.

Cene emisijskih kuponov in njihov vpliv
Cena emisijskih kuponov se oblikuje na trgu in trenutno znaša okoli 70 evrov na kupon. Zaradi stroškov kuponov so podjetja, kot je TEŠ, v finančno zahtevnem položaju, saj jih stroški nakupa močno bremenijo. Ker pa se sredstva iz prodaje teh kuponov zbirajo v Podnebnem skladu, imajo neposreden vpliv na okoljske ukrepe v Sloveniji.

Podnebni sklad in njegovi prihodki
Prihodki iz prodaje emisijskih kuponov se na ravni EU delijo med države članice. Slovenija prejme približno 0,49 % teh prihodkov, ki se stekajo v Sklad za podnebne spremembe. Sredstva iz sklada so skladno z evropsko zakonodajo namenjena izključno za ukrepe za blaženje podnebnih sprememb in prilagajanje nanje. Slovenija lahko dodatno pridobi sredstva tudi iz modernizacijskega sklada EU, slovenska podjetja pa se lahko prijavijo za financiranje projektov iz inovacijskega sklada.

Bi zmanjšana proizvodnja TEŠ vplivala na prihodke sklada?
Na podlagi zgodovinskih deležev emisij, določenih leta 2009, delež Slovenije pri prodaji emisijskih kuponov ostaja nespremenjen, ne glede na morebitne spremembe v emisijah posameznih podjetij, vključno s TEŠ. To pomeni, da zmanjšana proizvodnja TEŠ ne bi neposredno vplivala na prihodke Slovenije iz sistema ETS.

Sistem ETS je pomemben del evropskih prizadevanj za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov. Čeprav prinaša finančne izzive za velika podjetja, kot je TEŠ, hkrati zagotavlja pomembne vire za financiranje okoljskih ukrepov. Slovenija s prihodki iz Podnebnega sklada krepi svoj položaj pri prehodu na čistejše energije, vendar pa sistem ostaja strogo reguliran in usmerjen v trajnostni razvoj.

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0