Previdno pri nakupu goveda in drobnice iz prizadetih držav
Zaradi naraščajoče prisotnosti bolezni modrikastega jezika v več evropskih državah so Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije ter Veterinarska zbornica Slovenije pozvale rejce k previdnosti pri nakupu goveda in drobnice iz drugih držav članic EU. Najpogostejši način vnosa bolezni na nova območja so namreč premiki okuženih živali.
Modrikasti jezik, ki ga povzročajo različni serotipi virusa BTV, se prenaša prek krvosesnih mušic in prizadene domače ter divje prežvekovalce. Do leta 2021 je bila ta bolezen uvrščena med posebej nevarne živalske bolezni, za katere je bilo obvezno takojšnje izkoreninjenje. Po izbruhu serotipa BTV 4 v Sloveniji leta 2016 je bilo uvedeno petletno obvezno cepljenje vsega goveda in drobnice, kar je Sloveniji omogočilo pridobitev statusa države, proste bolezni modrikastega jezika. Vendar pa so se s spremembo evropske zakonodaje o zdravju živali leta 2021 ukrepi nekoliko sprostili, bolezen pa je bila uvrščena med manj nevarne.
V zadnjem letu se je bolezen ponovno razširila v številnih evropskih državah, pri čemer je trenutno največ izbruhov povezanih s serotipom BTV 3, ki se je razširil v Nemčijo, Belgijo, na Nizozemsko, Dansko, v Francijo, Luksemburg, Španijo, Italijo, Švedsko in Avstrijo. Slovenija zaradi tveganja vnosa okužbe v državo ni dovolila odstopanj od predpisanih ukrepov, kar pomeni, da lahko v Slovenijo vstopajo le živali, cepljene proti vsem serotipom BTV, ki so bili potrjeni v zadnjih dveh letih v državi izvora.
Institucije rejcem svetujejo, da v sezoni aktivnosti vektorjev zaščitijo živali z repelenti ter upoštevajo predpisane pogoje za premike živali v Slovenijo. Prav tako jih pozivajo, da ob vsakem sumu na bolezen nemudoma obvestijo veterinarja.