Raziskava pokazala, da se najstniki lažje odprejo umetni inteligenci kot človeškim terapevtom
Na Ohio State University so izvedli eksperiment, v katerem je 330 udeležencev sodelovalo v terapevtskih sejah z umetno inteligenco, natančneje s ChatGPT. Rezultati raziskave so presenetljivi in odpirajo vprašanje, ali lahko UI postane učinkovito orodje v psihološki terapiji.
Eksperiment je pokazal, da se najstniki lažje odprejo umetni inteligenci kot človeškim terapevtom. Po mnenju raziskovalcev je pri interakciji z ljudmi prisotna določena zadržanost, z UI pa se mladi počutijo svobodnejše pri izražanju, saj jih ta ne sodi, nima kritičnega odnosa in njena neosebna narava zmanjšuje občutek stigmatizacije. V nekaterih azijskih državah, kot je Japonska, UI že uporabljajo kot psihološko podporo za mlade, kar kaže na trend vključevanja tehnologije v duševno zdravje.
ChatGPT kot terapevt?
V eksperimentu so udeleženci komunicirali z umetno inteligenco, da bi reševali partnerske težave in čustvene konflikte. Raziskava je pokazala, da je 51 % odgovorov, ki jih je ustvarila UI, bilo praktično nerazločljivih od tistih, ki bi jih dal človeški terapevt glede na empatijo, strukturo pogovora in kakovost odgovora.
Čeprav rezultati kažejo, da UI lahko nudi koristne nasvete in izboljša komunikacijo, pa se postavlja vprašanje, ali bi lahko nekoč nadomestila človeške terapevte. Juan Diego Polo, trener in svetovalec za umetno inteligenco, poudarja, da UI trenutno ne more popolnoma nadomestiti človeških strokovnjakov, saj nima čustvene presoje, empatije in sposobnosti razumevanja kompleksnih situacij, kot so zloraba, travma ali globoke osebne stiske.