Slikovni val v slogu Ghiblija preplavil splet, sprožil pa tudi val kritik

V zadnjih dneh so družbena omrežja preplavile slike z estetiko Studia Ghibli – priljubljenega japonskega animacijskega studia, znanega po delih režiserja Hayaa Miyazakija. Od selfijev in političnih prizorov do znanih osebnosti, vse je zdaj mogoče pretvoriti v pravljični, ročno risani slog, ki ga obožujejo številni ljubitelji animacije po svetu. Za to pa ni zaslužna nova risanka, temveč umetna inteligenca.

Slikovni val v slogu Ghiblija preplavil splet, sprožil pa tudi val kritik

Zadnja posodobitev ChatGPT, ki temelji na novem modelu GPT-4o, uporabnikom omogoča, da z nalaganjem fotografij ustvarjajo podobe v želenem umetniškem slogu, tudi v slogu Ghiblijevih filmov. Zanimanje za funkcijo je bilo tako veliko, da je direktor podjetja OpenAI, Sam Altman, celo prek omrežja X pozval uporabnike k potrpežljivosti: »Ali lahko nehate generirati toliko slik? To je noro. Naša ekipa potrebuje spanec.«

Domnevno je prav njegova profilna slika, predelana v slogu Ghiblija, sprožila celoten trend, ki se je nato razširil med institucije, televizijske oddaje in znane osebnosti. Med njimi tudi Bela hiša in priljubljeni program La Revuelta.

Vendar pa se ob navdušenju porajajo tudi številna vprašanja. Kritiki, med njimi umetniki in pravniki, opozarjajo na sporno uporabo umetniških slogov brez dovoljenja in razvrednotenje kreativnega dela. Režiser Nacho Vigalondo je denimo zapisal, da je Miyazakijevo delo simbol upora proti tehnološki poenostavitvi, zato je takšna digitalna prisvojitev še toliko bolj problematična.

Sredi razprave so se znova pojavile tudi stare izjave Hayaa Miyazakija, ki je že pred leti umetno ustvarjene animacije označil za »žalitev življenja«. Ob tem strokovnjaki za pravo opozarjajo še na tveganja glede zasebnosti. Po besedah odvetnika Eduarda Blasija se uporabniki pogosto ne zavedajo, da s tem delijo osebne, včasih celo občutljive fotografije z umetno inteligenco, kar lahko predstavlja dolgoročno tveganje.

Primerjave z aplikacijami, kot je bil pred leti FaceApp, so se znova pojavile. Milijoni uporabnikov so takrat zaradi radovednosti delili svoje obraze, zdaj pa se trend vrača v novi preobleki.

Za ustvarjanje slike v slogu Ghiblija zadostuje naložiti fotografijo v pogovoru s ChatGPT in preprosto podati zahtevo. Kljub temu da je funkcija dostopna le določenemu številu uporabnikov in ima dnevne omejitve, zanimanje ne pojenja. Poleg vizualne privlačnosti slike namreč vzbujajo tudi nostalgična čustva, a s tem tudi etične in pravne dileme, ki še dolgo ne bodo potihnile.

x (35)

Priljubljeno
Vesti

Vse vesti
0