Umetna inteligenca v dokumentiranju vojne škode

Vojne pogosto pustijo za seboj ogromno uničenje, zato je dokumentiranje vojne škode ključnega pomena za zagotavljanje potrebnih varnostnih informacij pomočnikom na terenu in za prikaz dejanskega obsega uničenja. Visoko ločljive slike običajno prikazujejo le majhne dele prizadetih območij, zato so širši pregledi nujni za razumevanje celotne slike.

Umetna inteligenca v dokumentiranju vojne škode

Poleg tega lahko te informacije igrajo ključno vlogo pri mirovnih pogajanjih, saj lahko pomagajo ugotoviti, ali vojskujoče se strani resnično izpolnjujejo svoje obljube o umiku. Tradicionalno so strokovnjaki Rdečega križa ročno analizirali visoko ločljive satelitske posnetke kriznih območij, kar je zamuden postopek, saj so takšni posnetki dragi in zahtevajo človeško oko za zaznavo škode na stavbah.

Prihodnost analize vojne škode bi lahko prinesla umetna inteligenca (UI), povezana s sateliti sistema Evropske vesoljske agencije (ESA), imenovanega "Sentinel-2". Ti sateliti so prvotno namenjeni opazovanju globalnih sprememb v vegetaciji in vodnih telesih, a bi lahko koristili tudi Rdečemu križu. Čeprav ločljivost Sentinelovih posnetkov z največ desetimi metri na slikovno točko ni zelo visoka in posamezne hiše težko prepoznamo, ima ta sistem veliko prednost: vsakih pet dni ponuja posnetke vseh točk na Zemlji, brezplačno.

Izziv za UI je prepoznati škodo na majhnih stavbah, kljub temu da so na nejasnih satelitskih slikah pogosto vidni le sivi odtenki. Razvijalci UI, strokovnjaki za daljinsko zaznavanje, uporabljajo dokazane podatke, ki jih zagotavljajo predvsem Združeni narodi, in povezujejo fotografije z barvnimi odtenki, opaznimi na satelitskih slikah uničenih območij. Ko se ta proces ponovi tisočkrat, se sistem nauči hitro in zanesljivo prepoznavati uničenje, pogosto bolj učinkovito kot človek.

Na podlagi prejetih rezultatov bo Rdeči križ lahko dodatno potrdil, ali so informacije zanesljive in uporabne. V prihodnosti bi UI lahko poceni, redno in v najkrajšem možnem času spremljala, analizirala in dokumentirala razvoj na vsakem kriznem območju na Zemlji. Vendar pa bo za trajno uporabo sistema potrebno preveriti kakovost rezultatov in uporabnost v praksi. Strokovnjaki Rdečega križa želijo najprej oceniti, kako dobro te rezultate lahko uporabijo v svojem delu.

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0