Cena arabike na borzi dosegla rekordno vrednost
Cena kave arabike je v zadnjem mesecu poskočila za 34 odstotkov in dosegla zgodovinski maksimum, kar pomeni največjo vrednost po letu 1977. Tudi cena robuste se je v istem obdobju zvišala za 23 odstotkov, v lanskem letu pa se je skoraj podvojila. Vzroki za rast cen so vremenske spremembe, geopolitične razmere in borzne špekulacije.
Pomanjkanje robuste na trgu je eden ključnih dejavnikov, ki vplivajo na rast cen. Že dve leti zapored je pridelava te sorte šibkejša, zaradi česar je povpraševanje preseglo ponudbo. Leta 2024 je cena robuste prvič presegla ceno arabike, stanje pa se še poslabšuje, saj ocene iz Vietnama kažejo na še manjšo letino.
Poleg tega logistične težave v Rdečem morju dodatno otežujejo dobavo kave. Napadi na tovorne ladje silijo prevoznike v dolge obvoze, ki podaljšajo transportne poti in zvišujejo stroške. Hkrati zamude pri natovarjanju ladij v Braziliji povzročajo dodatne težave pri dobavi surove kave.
Na rast cen vplivajo tudi novi standardi Evropske unije glede trajnostne pridelave kave. Proizvajalci, ki že spoštujejo zahteve evropske uredbe o preprečevanju krčenja gozdov (EUDR), so prisiljeni kupovati dražjo kavo, kar dodatno dviguje cene surovin.
Pričakovanja za prihodnje obdobje ostajajo neugodna. Letina v Braziliji, ki bo na voljo sredi leta 2025, bo predvidoma manjša, kar lahko povzroči novo neravnovesje na trgu in nadaljnjo rast cen arabike. Špekulativni skladi že vlagajo v terminske pogodbe na borzah v New Yorku in Londonu, kar dodatno vpliva na dvig cen.
Vremenske razmere in suša v Vietnamu vplivajo tudi na pridelavo robuste, kar pomeni, da se bo svetovno pomanjkanje te sorte nadaljevalo. Poleg tega krepitev ameriškega dolarja dodatno povečuje stroške nabave za evropske proizvajalce.
Kavna industrija se tako sooča s številnimi izzivi, ki bodo vplivali na cene in razpoložljivost kave na trgu, posledično pa tudi na končne potrošnike.