Prodaja novih avtomobilov v EU februarja vnovič navzgor

Prodaja novih avtomobilov v EU je februarja drugi mesec zapored narasla, kar gre pripisati močnemu povpraševanju na štirih glavnih trgih, še posebej v Franciji in Italiji, kažejo ta teden objavljeni podatki Evropskega združenja proizvajalcev avtomobilov (ACEA). Medletno se je povečala za 10,1 odstotka. V Sloveniji je bila rast 10,5-odstotna.

Prodaja novih avtomobilov v EU februarja vnovič navzgor

V EU so februarja na novo registrirali 883.608 osebnih avtomobilov. Januarja je bilo novih registracij z 851.690 manj, je bila pa medletna rast višja kot februarja, namreč 12,1-odstotna. Do decembra lani je sicer prodaja novih avtomobilov 17 mesecev zapored beležila medletno rast, v zadnjem lanskem mesecu pa je prišlo do manjšega padca. Vsaj za zdaj se trend rasti v začetku novega leta nadaljuje.

V prvih dveh mesecih letos skupaj je število registracij novih avtomobilov doseglo 1.736.679, kar predstavlja 11,2-odstotno rast glede na enako obdobje lani.

Med štirimi največjimi avtomobilskimi trgi v EU so najbolj prepričljivo rast februarja s 13 odstotki zabeležili v Franciji, ki ji je tesno sledila Italija z 12,8-odstotno rastjo. Prodaja avtomobilov v Španiji se je medletno povečala za 9,9 odstotka, v Nemčiji pa se je število registracij avtomobilov povečalo za nekoliko bolj skromnih 5,4 odstotka.

V prvih dveh mesecih skupaj je bila rast v Nemčiji medtem 11,8-odstotna, v Franciji je dosegla 11,2 odstotka, v Italiji 11,7 odstotka in v Španiji 8,7 odstotka.

V Sloveniji so februarja po podatkih ACEA skupno prodali 4148 osebnih avtomobilov, kar je bilo 10,5 odstotka več kot pred letom dni. V dveh mesecih skupaj je bilo novih registracij 8721 oz. 10,6 odstotka več kot v prvih dveh mesecih 2023.

V segmentu električnih avtomobilov je bila februarja medletna rast prodaje v EU devetodstotna, v prvih dveh mesecih skupaj pa 17,4-odstotna. Njihov tržni delež med vsemi registriranimi avtomobili ostaja stabilen pri 12 odstotkih.

Več kot enkrat višje je število prodanih navadnih hibridnih avtomobilov. Teh so februarja prodali za 24,7 odstotka več kot leto pred tem, v prvih dveh mesecih pa je bila medletna rast prodaje 24,4-odstotna. Tržni delež teh avtomobilov, ki združujejo klasični in električni pogon, je znašal 28,9 odstotka.

Nižje so stopnje rasti pri bencinskih in dizelskih avtomobilih. Avtomobilov z bencinskim pogonom so februarja prodali za 6,1 odstotka več kot februarja lani, v prvih dveh mesecih skupaj pa je bila medletna rast 5,3-odstotna. Tržni delež "bencinarjev" je bil februarja s 35,5 odstotka za 1,4 odstotne točke nižji kot pred letom dni.

Prodaja dizelskih avtomobilov se medtem medletno krči. Februarja so jih prodali za 5,1 odstotka manj kot februarja lani, v prvih dveh mesecih skupaj je bil padec 5,2-odstoten. Prodaja dizlov se je zmanjšala na večini evropskih trgov, razen v Nemčiji. Njihov tržni delež pa je v letu dni nazadoval za 2,1 odstotne točke na 12,9 odstotka.

V Sloveniji za razliko od evropskega povprečja med novo registriranimi avtomobili v bistveno večji meri prevladujejo bencinski in dizelski avtomobili, ki zasedajo okoli 85 odstotkov trga. Za razliko od celotne EU Slovenija v obeh segmentih beleži tudi občutno rast, medtem ko je dinamika pri električnih in hibridnih avtomobilih šibkejša, novih registracij električnih avtomobilov je na začetku leta celo za skoraj pet odstotkov manj kot v enakem času lani.

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0