Na kranjskem sodišču sojenje za poskus uboja na Jesenicah
Na kranjskem okrožnem sodišču je danes potekal predobravnavni narok za Emirja Bajrektarevića, obtoženega poskusa uboja. Tožilstvo trdi, da je decembra lani na Jesenicah z nožem napadel znanca.
Obdolženi zavrača krivdo in zagovarja, da je šlo za samoobrambo pred oškodovancem, ki je bil v preteklosti obtožen umora.
Obtožnica navaja, da je Bajrektarević 28. decembra lani okoli 16.30 med prepirom z nožem napadel Josipa Leskovarja. Oškodovanec se je dvakrat izmaknil, nato pa ga je obdolženi večkrat udaril, da je padel, in ga zabodel v hrbet. Poškodoval mu je pljučno krilo in povzročil pnevmotoraks. Tožilka Nika Omahen Ušeničnik je poudarila, da je bilo Leskovarjevo življenje resno ogroženo in ga je rešila le hitra zdravniška pomoč.
44-letni oškodovanec, ki se današnjega naroka ni udeležil, je vložil odškodninski zahtevek. V njem navaja, da je zaradi hude telesne poškodbe utrpel začasno poslabšanje zdravja in veliko bolečino. Poškodbe še niso popolnoma sanirane. Vbodna rana med lopaticami je bila dolga štiri centimetre, v pljučih je nastal osemcentimetrski hematom, zlomljeno je bilo tudi rebro. Oškodovanec trdi, da mu je napad povzročil tudi psihične težave in strah pred obdolženim. Za vse posledice zahteva 23.000 evrov odškodnine.
Leskovar v zahtevku trdi, da je obdolženca med napadom večkrat prosil, naj odvrže nož, a je ta še naprej meril v vitalne dele njegovega telesa. Zatrjuje, da ni izzval tega dogodka. Zanimivo je, da se je Leskovar v preteklosti tudi sam znašel na zatožni klopi. Leta 2009 je v jeseniški prodajalni kebaba enajstkrat zabodel in ubil 35-letnika. Zaradi domnevno neprištevnega stanja ga je sodišče leta 2011 oprostilo obtožbe umora.
Obdolženi Bajrektarević doslej ni imel opravka s kazenskim pregonom. 43-letni državljan Bosne in Hercegovine, po poklicu ekonomski tehnik, živi na Jesenicah in ima dva otroka. Zanika obtožbo poskusa uboja in trditve oškodovanca. O razlogih za spor danes ni govoril, svoj zagovor bo podal na glavni obravnavi, predvidoma 30. julija.
Sodnica Nina Prosen je zavrnila predlog obrambe za odpravo pripora ali nadomestitev s hišnim priporom. Obdolženi tako ostaja v priporu. Današnjega naroka se je udeležil prek videokonference iz mariborskega zapora zaradi kadrovskih težav pravosodnih policistov. Čeprav se obdolženi s tem ni strinjal, je sodnica odločila, da narok izvedejo na daljavo, kar zakon tudi dopušča.
Sodnica je menila, da je videokonferenca smiselna za čimprejšnji začetek postopka, saj kadrovske težave pravosodnih policistov trajajo že dlje časa. Za glavno obravnavo pa bo vztrajala, da obdolženega privedejo na sodišče. Razpisanih je več narokov v septembru in oktobru.