Domžalčani izglasovali 29 projektov participativnega proračuna 2024/2025
Domžalčani so med več kot 50 uvrščenimi projekti participativnega proračuna za leti 2024 in 2025 na šestih območjih izbrali 29 projektov. Za njihovo realizacijo je v tem in prihodnjem letu občina Domžale zagotovila 390.000 evrov. Sedaj končujejo proces umeščanja izglasovanih projektov v proračunih, so sporočili z občine.
Na javni poziv za oddajo projektnih predlogov za participativni proračun so občani pripravili 100 predlogov, ki ji je pregledala strokovna komisija. Na glasovanje je uvrstila 54 projektov, izglasovanih pa je bilo 29, so v sporočilu za javnost pojasnili na občini.
Občina je bila, s ciljem enakomerne razporeditve sredstev po celotni občini, razdeljena na šest območij, ki pokrivajo vseh 13 krajevnih skupnosti. Za vsako območje je bilo rezerviranih 65.000 evrov, ki bodo v celoti namenjena za izglasovane projekte.
Županja Renata Kosec je ob nedavnem sprejetju predlagateljev izglasovanih projektov participativnega proračuna 2024/2025 poudarila pomembnost sodelovanja občanov v procesu participativnega proračuna, ki se je po njeni oceni izkazal za izjemno uspešnega. Prav zaradi velikega interesa soustvarjanja skupne prihodnosti krajev in občine je Kosec že napovedala izvedbo participativnega proračuna za leti 2026 in 2027.
Cilj srečanja je sicer bil predstaviti nadaljnje korake, potrebne za realizacijo izglasovanih projektov. Podžupan Matej Primožič je tako podrobneje predstavil proces izvedbe participativnega proračuna, ki se je začel že v letu 2023, časovnico izglasovanih projektov ter pojasnil, da so sredstva razporejena glede na zahtevnost izvedbe projektov, ki vključuje številne faze.
Za projekte, katerih realizacija je v celoti v pristojnosti občine, je načrtovana izvedba v tem letu. Za projekte, ki za izvedbo zahtevajo različna soglasja ali projektno dokumentacijo, pa so sredstva za načrtovanje in pridobivanje soglasij rezervirana v tem letu, za izvedbo pa v letu 2025, je dejal.
Sledljivost izvedbe projektov bo zagotovljena na spletne strani občine, kjer bo posebej označeno, v katerem letu naj bi bil projekt realiziran, ali je že v fazi izvedbe oziroma ali je že zaključen.
Županja je kot bistvo participativnega proračuna izpostavila sodelovanje in povezovanje občank in občanov, njihovo vključevanje v proces odločanja in močan interes za skupno prihodnost, kar so tudi ključni dejavniki uspeha tega projekta, ki je bil tokrat v domžalski občini prvič izveden, so še dodali na občini.