Ljubljana dobila nov spotikavec
V Ljubljani je pred Galerijo Cukrarna danes potekalo slavnostno polaganje praga spotikanja - spotikavca, s katerim se je judovska skupnost simbolično spomnila več kot 150 judovskih beguncev, ki so bili v času nacizma pregnani s svojih domov in so leta 1941 našli začasno varno prebivališče v Cukrarni v Ljubljani.
Z vzpostavitvijo neodvisne države hrvaške, se je za hrvaške Jude začel sistematični genocid zato so mnogi bežali v ljubljansko pokrajino oziroma v Italijo. Danes položeni spotikavec se spominja več kot 150 judovskih beguncev, večinoma iz Hrvaške, ki so bili v času nacizma pregnani s svojih domov in so leta 1941 našli začasno varno prebivališče v Cukrarni v Ljubljani.
Od tam so bili kasneje deportirani v Italijo, mnogi od njih odpeljani v koncentracijska taborišča po Evropi, kjer so bili umorjeni. Njihove zgodbe pričajo o univerzalnosti begunstva v zgodovini in aktualnosti tragedije vojne, v kateri so posamezniki, kot teh 150 hrvaških Judov, začasno nastanjenih v Cukrarni, pričevalci zgodb o tem, zakaj klic "nikoli več vojne" ne sme biti slišan kot prazna fraza, je danes opozoril direktor Judovskega kulturnega centra Ljubljana Robert Waltl.
Spominski tlakovec oz. spotikavec so položili predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič, podžupan Mestne občine Ljubljana Dejan Crnek in rabin slovenske liberalne judovske skupnosti Alexander Grodensky.
Spotikavci so večletna akcija v spomin na pogrom Judov v Ljubljani in Sloveniji. Gre za del projekta, ki ga je leta 1992 začel nemški umetnik Gunther Demnig. Zamislil si je, da bi v spomin na pogrom Judov na pločnik pred stavbami z njihovim zadnjim naslovom namestili spominske granitne kocke - Stolpersteine (spotikavce).
V Ljubljani akcija poteka od leta 2018, od danes pa je na različnih lokacijah po mestu že 69 spotikavcev. Današnje slavnostno polaganje so priredili Judovski kulturni center Ljubljana, Mestni muzej Ljubljana in Mestna občina Ljubljana.