Ljubljana

Nekaj oblačnosti Humidity: 70%
18°C
SOBOTA
9°C / 20°C
NEDELJA
9°C / 21°C
PONEDELJEK
9°C / 21°C
TOREK
12°C / 14°C
SREDA
13°C / 19°C
ČETRTEK
15°C / 17°C
PETEK
10°C / 22°C

Ljubljanski študenti s posebnimi potrebami in posebnim statusom do ugodnejše obravnave

Senat ljubljanske univerze je na današnji seji sprejel pravilnik o študentih s posebnimi potrebami in posebnim statusom, ki določa upravičenost do ugodnejše obravnave v izbirnem postopku.

Ljubljanski študenti s posebnimi potrebami in posebnim statusom do ugodnejše obravnave

Senatorji so sprejeli tudi spremembe meril za volitve v nazive, ki se nanašajo predvsem na količinske pogoje za izvolitev v naziv, so sporočili z univerze.

Maja letos je v veljavo stopil zakon za urejanje položaja študentov, ki med drugim prinaša spremembe zakona o visokem šolstvu tudi v delu, ki se nanaša na študente s posebnimi potrebami in posebnim statusom.

Pred spremembami so bile posebne potrebe del posebnega statusa, sedaj pa spremenjeni zakon o visokem šolstvu ločuje med študenti s posebnimi potrebami in študenti s posebnim statusom. Iz zakona so bili izključeni študenti iz izrednih socialnih okoliščin, študenti s telesno poškodbo ali dolgotrajnejšo rehabilitacijo, z motnjami v telesnem in duševnem zdravju in čustvenimi in vedenjskimi motnjami (zdaj psihosocialne težave).

Na novo so bili dodani študenti s primanjkljajem na posameznih področjih učenja, študenti trenerji, študenti kulturniki ter konkretneje opredeljeni študenti starši. Zakon določa, da so študenti s posebnimi potrebami in študenti s posebnim statusom upravičeni do ugodnejše obravnave v izbirnem postopku v primeru omejitve vpisa na katerikoli stopnji študija.

Senat je med drugim sprejel tudi spremembe meril za volitve v nazive visokošolskih učiteljev, znanstvenih delavcev ter sodelavcev ljubljanske univerze. Merila se dopolnjujejo in spreminjajo zaradi sprememb minimalnih standardov za izvolitev v nazive visokošolskih učiteljev, znanstvenih delavcev in visokošolskih sodelavcev na visokošolskih zavodih.

Namen je zagotoviti enotne in objektivne kriterije za izvolitve v naziv, kar naj posledično prispeva k dvigu kakovosti pedagoškega, raziskovalnega in umetniškega dela na univerzi, so pojasnili v sporočilu za javnost.

Kot so še navedli, je bil sprejet tudi sklep, da se v prijavno-sprejemnem postopku za vpis v prvi letnik dodiplomskega študija v študijskem letu 2023/2024 sprejme omejitev vpisa za tiste dodiplomske in enovite magistrske študijske programe v prvih prijavah, navedene na prvem mestu, pri katerih število prijavljenih kandidatov za vpis presega število razpisanih mest za 10 ali več odstotkov. Omejitev vpisa velja za Slovence in državljane držav članic EU ter Slovence brez slovenskega državljanstva, so še dodali v sporočilu za javnost.

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0