Mineva 20 let od razglasitve Krajinskega parka Goričko

Letos mineva 20 let, odkar je vlada 9. oktobra 2003 Goričko razglasila za Krajinski park. Tega leta se je končal dvoletni projekt ustanavljanja parka Goričko, ki se je kot zadnji pridružil že ustanovljenemu Naravnemu parku ob Rabi na južnem Gradiščanskem v Avstriji in Narodnemu parku Orseg s slovenskim Porabjem na Madžarskem. S tem so pristojni uresničili idejo Trideželnega parka Goričko-Raab-Orseg, ki je povezala ljudi v obmejnih deželah.

Mineva 20 let od razglasitve Krajinskega parka Goričko

Vlada je takrat tudi odločila, da se za upravljanje s parkom ustanovi Javni zavod Krajinski park Goričko, ki je dobil delovne prostore v gradu Grad. Zavod je v gradu pričel delovati 1. septembra 2005.

Že v soboto so pri gradu pripravili tradicionalni grajski bazar z goričkimi meštri (mojstri). Na stojnicah so se predstavili mojstri domačih obrti in dejavnosti, goričke kmetije in javni zavod. Podelili so tudi priznanja skrbnik narave v letu 2023 ter v okviru letošnjih ocenjevanj travnikov, travniških sadovnjakov in ogračekov z brajdo.

Namen vsakoletnega izbora za naj travniški sadovnjak je spodbuditi lastnike travniških sadovnjakov, da negujejo in ohranjajo ekstenzivne sadovnjake, ki so pomembni za redke in ogrožene živalske ter rastlinske vrste kot tudi za ohranjanje tradicionalnih elementov kulturne krajine Goričkega. Letos so lastniki na izbor prijavili osem sadovnjakov, naj travniški visokodebelni sadovnjak 2023 pa je sadovnjak Mitje Pörša iz Vučje Gomile.

Z izborom naj travnik v Krajinskem parku Goričko izbirajo travnike, ki imajo pomembno naravovarstveno vrednost in so rabljeni v skladu z dobro kmetijsko prakso. Namen izbora je spodbuditi kmetovalce, da rabijo in ohranjajo ekstenzivno gojene travnike, ki so življenjsko pomembni za redke in ogrožene živalske ter rastlinske vrste v Naturi 2000, območje Goričko. Letos je deset lastnikov prijavilo na ocenjevanje 15 travnikov. Naj travnik v Krajinskem parku Goričko je travnik zakoncev Prietl v Budincih.

Podelili so tudi priznanja skrbnik narave, ki jih prejmejo posamezniki, ki so v preteklih dveh letih ključno prispevali k varstvu narave na Goričkem. Letos so priznanja prejeli Adolf Gumilar iz Cankove, Dejan Horvat ter Martin in Jolanka Štuhec iz Markovec in Pavel Beco iz Budinec.

Goričko drüjštvo za lepše vütro in Javni zavod Krajinski park Goričko sta v sodelovanju s Kmetijsko gozdarskim zavodom Murska Sobota in Biotehniško šolo Rakičan letos že devetič razpisala ocenjevanje za naj ograček z brajdo na Goričkem.

V izboru ocenjujejo vrtove v Krajinskem parku Goričko, ki imajo poleg oskrbne tudi kulturno-krajinsko in naravovarstveno vrednost. Namen izbora je spodbuditi gopodinje in gospodinjce, da pridelujejo hrano za družino na naravi prijazen način in pri tem skrbijo tudi za videz kulturne krajine, nadaljevanje tradicije, ohranjanje sort ter tudi za ohranjanje živalskih in rastlinskih vrst v Naturi 2000 na območju Krajinskega parka Goričko.

Komisija je vsako leto posebej pozorna tudi na "brajdo" in "lugaš" na vrtu ali ob hiši. Letos so prejeli samo dve prijavi, tako da so podelili priznanji vrtovoma Samante Gomboc iz Dolnjih Slaveč ter Martina in Aleksandre Auracher od Svetega Jurija, ob tem pa je priznanje prejel še Marko Sever, ki ob odsotnosti zakoncev Auracher skrbi in vzdržuje njun vrt.

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0