Na območju UKC postavili nove klopi in napovedali ozelenitve javnega prostora
Pred vhodom v urgentni blok UKC Ljubljana je vodja projektov pri kulturnem društvu Prostorož Neja Kikelj predstavila projekt postavitve šestnajstih klopi.
Ljubljanski podžupan Janez Koželj je ob priložnosti napovedal korenitejše posege v smeri ozelenitev javnega prostora, da se za občane vsaj delno ublaži pritisk podnebnih sprememb.
Klopi so opremljene s QR kodo, s skeniranjem katere lahko uporabniki glasujejo, ali želijo, da klopi na tem mestu ostanejo. V treh tednih so zbrali že 180 odzivov, večino med njimi so po besedah Kikljeve podali zdravstveni delavci, ki sami zaznavajo, da so klopi na tem območju nujne.
Z območjem UKC so se v društvu začeli ukvarjati že med epidemijo koronavirusa, ko so opazili, da se javni prostor med klinikami spreminja. Delavci so namreč malicali zunaj, zunaj pa so se zbirali tudi čakajoči na cepljenje, testiranje, obravnave in na obiske pacientov, je naštela Kikljeva.
Z analizo so ugotovili, da so te točke zbiranja slabo ali pa mogoče sploh ne vzdrževane. Odločili so se, da začnejo z majhnim, ampak nujnim posegom v javni prostor, torej s postavitvijo šestnajstih klopi na mestih kjer je gostota uporabnikov največja.
Kikljeva si v prihodnje želi, da bi bil razmislek o odprtih, javnih in zelenih površinah sestavni del razvoja slovenskega zdravstva.
Ljubljanski podžupan Janez Koželj je klop oz. ulično pohištvo izpostavil kot eno od ključnih oprem javnega prostora. "Če ni klopi, je javni prostor samo prehoden," je dejal.
Dodal je, da sta območje UKC in trgovskega centra BTC v Ljubljani največja toplotna otoka z visokim številom obiskovalcev. Takšne prostore bo treba začeti "ponaravljati" in vanje vgrajevati zelene oaze, s katerimi bo družba vsaj ublažila pritisk podnebnih sprememb, če jih že ni preprečila, meni Koželj.