Novi svet gorenjske regije na prvi seji o novih projektih

Na svoji prvi seji v novem mandatu so se danes sestali župani gorenjske regije. Za predsednika sveta regije so vnovič izvolili kranjskega župana Matjaža Rakovca, za podpredsednika pa jeseniškega župana Petra Bohinca.

Novi svet gorenjske regije na prvi seji o novih projektih

Župani so se seznanili tudi iz aktualnimi projekti v regiji.

Rakovec je ob izvolitvi za predsednika sveta izrazil željo, da bi Gorenjsko še bolj povezali, da bi postala prepoznavna ne le v Sloveniji ampak tudi širše, so po seji sporočili iz Regionalne razvojne agencije Gorenjske - Poslovno podporni center BSC Kranj.

Na seji so se župani med drugim seznanili z novim zakonom o celostnem prometnem načrtovanju, s programom izvajanja evropske kohezijske politike in načrtovanimi aktivnostmi za spodbujanje trajnostne mobilnosti, ki se bodo izvajale v sklopu projektov ReMobil - regijski centri mobilnosti, H2M - pospeševanje uvajanja mobilnosti na vodik v alpski regiji ter ZCI - ničogljična infrastruktura. V vseh treh projektih je projektni partner BSC Kranj, tako da bo del aktivnosti potekal na Gorenjskem.

Projekt H2M se pridružuje projektom za spodbujanje uvajanja mobilnosti na vodik in je sofinanciran z evropskimi sredstvi iz programa Interreg za Območje Alp. Vodilni partner je Energetska agencija za Savinjsko, Šaleško in Koroško, v projektu pa sodelujejo še partnerji iz Francije, Italije, Nemčije in Avstrije. Ena od ključnih aktivnosti bo načrtovanje infrastrukture za mobilnost na vodik za tovorna vozila in javni potniški promet.

V okviru projekta ReMobil, ki je financiran iz finančnega mehanizma EGP, bo v Sloveniji vzpostavljenih šest regijskih centrov mobilnosti, med njimi tudi regijski center mobilnosti Gorenjske. Namen projekta, pri katerem poleg vrste slovenskih partnerjev sodeluje tudi norveški partner, je s prenosom dobrih praks iz tujine zagotoviti bolj učinkovito načrtovanje trajnostne mobilnosti.

Pri projektu ZCI - ničogljična infrastruktura, ki je sofinanciran iz programa Interreg Evropa, pa vodilni partner prihaja iz Švedske. Sodelujejo še partnerji iz Finske, Španije, Irske, Belgije, Italije, Bolgarije in Nizozemske. V projektu bodo s prenosom znanja iz tujine poskušali prispevati k učinkovitejšemu načrtovanju infrastrukture za mobilnost na alternativne vire goriv.

Projekt JeloviZA pa je namenjen izboljšanju stanja ekosistemov in ohranjanje kvalifikacijskih vrst na območju Natura 2000 na Jelovici in je sofinanciran iz finančnega mehanizma EGP. Župani so se seznanili še s pobudo za izvedbo akcije Očistimo Gorenjsko invazivk, ki bi jo letos izvedli v gorenjskih občinah na podlagi izkušnje z lansko akcijo v Kranju.

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0