Občina Kanal izstopila iz Zavoda za zeleni razvoj Soške doline

Novi občinski svet Občine Kanal ob Soči je na svoji prvi seji izglasoval izstop občine iz Zavoda za zeleni razvoj Soške doline, ki ga je občina v mandatu prejšnje županje Tine Gerbec ustanovila v partnerstvu s Salonitom Anhovo.

Občina Kanal izstopila iz Zavoda za zeleni razvoj Soške doline

V dobrem letu in pol delovanja je zavod pripravljal predvsem izobraževanja in predavanja o zelenem prehodu.

Novoizvoljeni župan Miha Stegel je na torkovi seji na neposredno svetniško vprašanje o izstopu občine iz zavoda dejal, da se z njim strinja. Stegel je sicer v kampanji pred zmago v decembrskem drugem krogu županskih volitev kot glavno razliko med njim in dotedanjo županjo izpostavljal prav odnos do Salonita ter svoje zavzemanje za čisto okolje in zdravje ljudi.

Razprave o omenjenem zavodu sicer ni bilo na dnevnem redu seje občinskega sveta. Predlog za izstop iz zavoda je pri točki o reviziji računskega sodišča, ki je občini za leto 2020 izdalo negativno mnenje, podala Lista za zdravje in kakovost bivanja (LZKB). Kot je pojasnila Mateja Sattler iz LZKB, so izstop predlagali zaradi nepravilnosti, ki jih je o ustanovitvi zavoda ugotovilo računsko sodišče, menijo pa tudi, da takšen zavod ni potreben.

"Revizija jasno navaja, da je bil zavod ustanovljen brez ustreznih javnofinančnih podlag, poleg tega smo se iz poročila o delu zavoda seznanili, da bi vse njegove aktivnosti lahko občina izvajala sama. Občina tako od zavoda nima nobenih koristi, ampak zgolj letne finančne obveznosti v višini približno 70.000 evrov," je povedala Sattler.

Računsko sodišče je med nepravilnostmi pri postopku ustanavljanja zavoda med drugim navedlo še nepreglednost postopka, pa tudi neutemeljenost izbire zasebnega partnerja ter zakaj je ta partner prav Salonit Anhovo in na podlagi kakšnega postopka je bil izbran.

V odloku o ustanovitvi sicer piše, da se zasebni zavod ustanavlja za spodbujanje izvajanja strategije energetske in snovne transformacije ter trajnostnega razvoja območja ustanoviteljev. V izjavi za javnost so pri Salonitu zapisali, da so po obdobju, na katero se nanaša poročilo, stopili v veljavo predpisi, ki občinam omogočajo različne oblike organiziranja na področju oskrbe z električno energijo. S tega gledišča predstavlja zavod inovacijo ter kaže na razvojno naravnanost in dobro sodelovanje občine in Salonita, so dodali.

Predstavnika občine v svetu zavoda za zeleni razvoj Branko Dolenc in Grega Velušček, ki sta bila na seji občinskega sveta edina prisotna predstavnika tega zavoda, sta na očitke o izboru Salonita pojasnila, da je bil slednji kot edini večji gospodarski partner v občini pripravljen vstopiti v tovrsten zavod in da se druga večja podjetja niso odzvala povabilu.

Svetniki pred glasovanjem niso razpravljali o posledicah izstopa za občino. Po mnenju Dolenca gre za prehitro odločitev, pri kateri da so "skupaj z umazano vodo zavrgli tudi dojenčka".

O sredstvih, ki jih je občina namenila zavodu, pa je Dolenc dejal, da ne gre samo za plače, ampak predvsem za veliko investicijo v predavatelje. "Imeli smo deset sestankov po krajevnih skupnostih, kjer smo osveščali, kaj sploh so sončne elektrarne, kaj pomeni zeleni prehod, imeli smo razgovore s kmeti, obrtniki, sodelovali smo z Institutom Jožef Stefan, mariborsko univerzo, strojno fakulteto v Ljubljani," je naštel.

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0