Pridobivanje toplotne energije ni razlog za težave v termodiviziji

Župan Mestne občine Velenje, Peter Dermol, je ob aktualnem dogajanju na področju energetike organiziral sestanek ključnih deležnikov v Šaleški dolini. Srečanje je potekalo v četrtek, 5. septembra, in sledilo predhodnim pogovorom pri ministru za okolje, mag. Bojanu Kumru, na temo priprave interventnega zakona za izločitev Premogovnika Velenje in Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ) iz skupine Holding Slovenske elektrarne (HSE).

Pridobivanje toplotne energije ni razlog za težave v termodiviziji

Analize HSE so pokazale, da je to edina možna rešitev za preprečitev stečaja obeh podjetij.

Prisotni na sestanku so izrazili zaskrbljenost glede učinkovitosti omenjenega interventnega zakona. Prepričani so, da mora biti ob sprejemu zakona hkrati potrjena tudi zakonodaja o postopnem zapiranju Premogovnika Velenje in o razvojnem prestrukturiranju SAŠA regije, ki bi zagotovila socialno varnost in pravičen prehod. Prav tako so poudarili, da Šaleška dolina ne bo sprejela uvoza tujega premoga.

Kot regija, ki je dolga leta zagotavljala zanesljivo oskrbo z električno energijo za Slovenijo, si prebivalci Šaleške doline zaslužijo več spoštovanja. Dermol je izpostavil, da pridobivanje toplotne energije ne more biti razlog za trenutne težave v energetiki, saj ogrevanje predstavlja le 3-4 % porabe premoga v TEŠ, medtem ko večina premoga gre za proizvodnjo električne energije, ki krepi slovensko energetsko stabilnost. Trditve, da je ogrevanje v Šaleški dolini ogroženo, so zato po njegovem mnenju neprimerne in povzročajo nepotrebno zaskrbljenost med zaposlenimi in prebivalci.

Opozoril je tudi, da prebivalci Šaleške doline ne smejo biti tisti, ki bodo plačevali več za ogrevanje zaradi državnih odločitev. V zadnjih letih je regija skozi daljinsko ogrevanje letno prispevala več kot 6 milijonov evrov v podnebni sklad, medtem ko je TEŠ v zadnjih letih prispeval več kot 500 milijonov evrov, v celotnem obdobju pa več kot 800 milijonov evrov. Dermol meni, da so to zadostni argumenti, da se Šaleška dolina obravnava s spoštovanjem in razumevanjem, ko gre za razprave o njeni energetski prihodnosti.

Poudaril je, da Šaleška dolina upravičeno pričakuje spoštovanje Nacionalne strategije za izstop iz premoga, ki vključuje pravičen prehod regije. Mestna občina Velenje zahteva jasne in formalne zaveze, da bo strategija uresničena ter da bosta zakona o postopnem zapiranju Premogovnika Velenje in prestrukturiranju regije sprejeta, kar bo omogočilo pravičen prehod.

Na sestanku so bili prisotni številni lokalni voditelji in predstavniki gospodarskih ter delavskih organizacij. Med njimi so bili župan Občine Šoštanj Boris Goličnik, župan Občine Šmartno ob Paki Janko Kopušar, direktor Premogovnika Velenje mag. Marko Mavec, generalni direktor TEŠ mag. Branko Debeljak, predsedniki sindikatov in svetov delavcev, ter predstavniki Mestne občine Velenje. Župan Dermol in župan Goličnik sta za 11. september napovedala izredno sejo svetov občin, na katero bosta povabila tudi predsednika vlade, predstavnike ministrstev in ključne deležnike, da bi razpravljali o prihodnosti energetike v Šaleški dolini.

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0