Sprejet regionalni razvojni program Gorenjske 2021-2027

Župani, predstavniki gospodarstva in nevladnih organizacij so na sredinem zasedanju Razvojnega sveta gorenjske regije za obdobje 2021-2027 in Sveta gorenjske regije sprejeli regionalni razvojni program Gorenjske 2021-2027. Gre za ključni razvojni dokument regije, ki opredeljuje njene prednosti, razvojne prioritete in projekte.

Sprejet regionalni razvojni program Gorenjske 2021-2027

Kot so danes sporočili iz Regionalne razvojne agencije Gorenjske, so med ključnimi projekti regionalnega razvojnega programa 2021-2027 regionalno prostorsko planiranje, vzpostavitev pilotnih pametnih skupnosti, načrtovanje kariere, razvoj in uresničevanje talentov, razvoj hubov, mreže coworkingov in podjetniških inkubatorjev, regijska bolnišnica, povečanje lokalne prehranske samooskrbe Gorenjske, trajnostne mobilne rešitve gorskih dolin, gorski centri 365 dni, regijsko prometno načrtovanje ter urejanje državnih in regionalnih kolesarskih povezav.

Direktor Regionalne razvojne agencije Gorenjske, BSC Kranj Rok Šimenc je na sredinem dogodku povedal, da je v dokumentu predstavljenih 65 regijskih projektov, ki sledijo šestim razvojnim ciljem, to so: celosten razvoj in upravljanje, pametna Gorenjska, Gorenjska za ljudi, zelena, nizkoogljična Gorenjska, povezana regija, Gorenjska na svetovnem zemljevidu.

Predsednik Sveta gorenjske regije Matjaž Rakovec je medtem izpostavil, da je znotraj kohezijske regije Zahodna Slovenija Gorenjska najmanj razvita regija in da ne gre prezreti dejstva, da je razvojni položaj regij Jugovzhodne Slovenije (Novo mesto), Savinjske (Celje) in Posavja (Krško), ki so uvrščene v manj razvito vzhodno kohezijsko regijo, po bruto domačem proizvodu (BDP) višji od gorenjskega.

S strani vladne službe za razvoj in evropsko kohezijsko politiko se je sredine seje med drugimi udeležil državni sekretar Marko Koprivc. Po njegovih besedah so že pripravili nov predlog dodatnega sofinanciranja projektov v kohezijski regiji Zahodna Slovenija, za katere je v finančni perspektivi 2021-2027 s strani Evropske unije možno pridobiti zgolj 40 odstotkov sofinanciranje. Po njem bo država sofinancirala projekte kohezijske regije Zahodna Slovenija z dodatnimi 40 odstotki.

Gorenjska razvojna regija sicer obsega 18 občin: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri in Žirovnica.

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0