V Kopru bodo potniki odslej zaščiteni pred dežjem in soncem

Drevi bodo v Kopru predali namenu prenovljeno avtobusno postajo, ki jo bo upravljalo podjetje Arriva. 14 peronov ščiti nadstrešek v obliki elipse, ob njih je pritlična stavba s čakalnico in gostinskim lokalom.

V Kopru bodo potniki odslej zaščiteni pred dežjem in soncem

Naložba je vredna okoli 2,3 milijona evrov, približno milijon bo občina dobila iz evropskega sklada za trajnostni urbani razvoj.

Postajo na Kolodvorski ulici so gradili približno eno leto in jo dokončali pred nekaj več kot mesecem dni, zdaj pa je objekt dobil tudi uporabno dovoljenje. Lani so sicer na koprski občini napovedovali, da bo nared že pred letošnjo turistično sezono.

Postaja meri 3600 kvadratnih metrov. Ob dveh glavnih stavbah so tri mesta za kratkotrajno parkiranje avtobusov, deset mest za taksije in postaja za mestna kolesa. Pod nadstreškom so samočistilne javne sanitarije. Klopi na peronih so zaščitene pred vetrom s steklenimi pregradami. Upravljavec namerava v naslednjih dneh usposobiti digitalni zaslon z voznim redom avtobusov.

Na mestni občini Koper so pojasnili, da je zunanjo podobo postaje narekovala želja po enostavnosti in funkcionalnosti. "Ker je pomemben infrastrukturni objekt in obenem vstopna točka v mesto, pa tudi stičišče lokalnih, primestnih, regionalnih in mednarodnih povezav, je pomembno, da je zasnovana po meri človeka," so zapisali.

Po besedah župana Aleša Bržana nova avtobusna postaja "ni le sodobna, funkcionalna in prijazna, je tudi temelj multimodalnega vozlišča prihodnosti, ki ga mora zasnovati vsako ambiciozno evropsko mesto". Želi si, da bi območje postalo srce potniškega prometa v mestu, kjer bi potniki lahko kombinirali različna prevozna sredstva.

Še lani je bila koprska avtobusna postaja podobna kot v osemdesetih letih prejšnjega stoletja. Leta 1979 so z izsušitvijo dela Škocjanskega zatoka omogočili potniškim vlakom vožnjo v neposredno bližino mesta. Stavba železniške postaje je bila načrtovana tudi kot čakalnica avtobusne postaje. Ob njej je bila odprta površina, razdeljena na prostore za avtobuse, taksije in osebne avtomobile. V naslednjih nekaj letih so prostore za avtobuse ločili z betonskimi pločniki in ob njih postavili majhne nadstreške iz prozorne plastike, s kakršnimi so opremili vsa postajališča v mestu, nato pa 30 let ni bilo narejenega nič opaznega.

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0