V Postojni znova mobilna enota programa Dora

V Postojno se je po dobrih dveh letih ta teden že petič vrnila mobilna enota programa Dora. Kot so sporočili z Onkološkega inštituta Ljubljana, so na presejalno mamografijo povabili okoli 5500 žensk med 50. in 69. letom starosti iz občin Postojna, Pivka, Ilirska Bistrica in Cerknica. Nazadnje se je mamografije udeležilo 73 odstotkov povabljenih.

V Postojni znova mobilna enota programa Dora

Udeležba žensk se od leta 2016, ko je program prvič prišel v Postojno, povečuje, kar po mnenju vodstva državnega presejalnega programa za raka dojk kaže na dobro ozaveščenost žensk v skrbi za zdravje, pa tudi na odlično delo, ki ga opravljajo lokalni zdravstveni sodelavci v preventivnem izobraževanju. Ženske bodo v mobilni enoti ob bolnišnici za ženske bolezni in porodništvo slikali do januarja.

Pred dvema letoma, ko je bila mobilna enota nazadnje v Postojni, so slikali 4266 žensk, med katerimi so jih zaradi sumljivih sprememb, ki so jih zdravniki radiologi odkrili na mamografskih slikah, 134 povabili na dodatne diagnostične preiskave. Z dodatnimi preiskavami so pri 19 ženskah odkrili raka dojk, večinoma na začetni stopnji, ko je zdravljenje praviloma zelo uspešno in manj obsežno, kakovost življenja bolnic pa večja.

Če je mamografijo leta 2016 opravila dobra polovica vabljenih žensk, se je udeležba leta 2018 povečala na 69 odstotkov, leta 2020 na 71 odstotkov, leta 2022 pa že na 73 odstotkov.

"Veseli nas, da ženske, ki jih vabimo na presejalno mamografijo v Postojno, v skrbi za svoje zdravje prepoznavajo prednosti zgodnjega odkrivanja raka dojk, ki je še vedno najbolj pogost rak pri ženskah. Letno na novo za to boleznijo zboli okoli 1500 žensk, 80 odstotkov jih je starejših od 50 let in ravno njim je namenjen program Dora," je povedala vodja programa Barbara Mihevc Ponikvar.

Po njenih besedah ženske spodbujajo, da se udeležijo slikanja dojk, saj lahko z mamografijo zgodaj odkrijejo bolezenske spremembe v dojki, ko jih ženska še ne more zatipati pri samopregledu ali njen zdravnik s kliničnim pregledom. "Če raka dojk odkrijemo zgodaj, ko je omejen na dojko, je verjetnost ozdravitve lahko večja," je poudarila.

Omenjeni centralno voden presejalni program, s katerim upravlja Onkološki inštitut Ljubljana, sodi med najuspešnejše evropske presejalne programe za raka dojk, ki se ga udeležuje že 78 odstotkov vseh vabljenih žensk v Sloveniji. Letno opravijo 110.000 presejalnih mamografij, raka dojk odkrijejo pri okoli 620 ženskah, večinoma na začetni stopnji in omejenega na dojko.

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0