V Radovljici 30. državno preverjanje usposobljenosti ekip prve pomoči

Uprava RS za zaščito in reševanje v sodelovanju z Rdečim križem Slovenije (RKS) danes v Radovljici organizira 30. državno preverjanje usposobljenosti ekip prve pomoči, na katerem se bo v realistično pripravljenih scenarijih preizkusilo 15 ekip iz cele Slovenije, ki so na regijskih preverjanjih pokazale največ znanja in veščin prve pomoči.

V Radovljici 30. državno preverjanje usposobljenosti ekip prve pomoči

Vodja kranjske izpostave uprave Domen Torkar je na torkovi novinarski konferenci pojasnil, da se bo preverjanje začelo ob 9. uri s slavnostno otvoritvijo v atriju Srednje gostinske in turistične šole Radovljica. Med 10. uro in 15.30 bodo tekmovalne ekipe krožile med sedmimi delovišči, kjer jih bodo čakali različno zahtevni, realistično pripravljeni scenariji, od prometnih in delovnih nesreč do poškodb in obolenj, ki se lahko zgodijo v domačem okolju.

Sodelovalo bo 15 ekip prve pomoči civilne zaščite in Rdečega križa s po šestimi člani, skupaj bo tako 90 sodelujočih. Ekipe prihajajo iz Oplotnice, Gornje Radgone, Sevnice, Hrastnika, Šentjurja, Gorenje vasi - Poljane, Žužemberka, Novega mesta, Kranja, Kopra, Majšperka, Ptuja, Brežic in Kočevja.

Poleg delovišč bo tudi osem počivališč, kjer bodo, kot je povedal Torkar, predstavil širši mozaik zaščite in reševanja. "Pridružili se nam bodo gorski reševalci, jamarski reševalci, ekološki laboratorij z mobilno enoto, nujna medicinska pomoč, enote za zagotavljanje zvez in druge službe s ciljem povezovati se in pokazati zmogljivosti, ki jih imamo v sistemu zaščite, reševanja in pomoči," je pojasnil.

Generalni direktor uprave Leon Behin je prepričan, da je Radovljica zelo primeren kraj za tradicionalni preizkus znanja najboljših ekip prve pomoči civilne zaščite in rdečega križa. Dogajanje bo namreč razporejeno po mestu in bo potekalo pred ljudmi, kar je tudi en osrednjih namenov prireditve.

Mimoidoči bodo tako spoznavali delovanje, usposobljenost, opremljenost in pripravljenost sil zaščite in reševanja. Prostovoljci RKS pa jih bodo seznanili s humanitarnim poslanstvom organizacije. Celotni dogodek priča o pomenu znanja in veščin laične prve pomoči in ljudi vabi, naj se odločijo za usposabljanje.

Izkušnje kažejo, da ob nesrečah kar 90 odstotkov življenj rešijo lokalni prebivalci. Kot je poudarila predsednica RKS Ana Žerjal, lahko vsak reši življenje. Izpostavila je pomen vseživljenjskega učenja prve pomoči ter pozvala, naj ljudje ne čakajo na nesrečo, temveč naj se že prej udeležijo začetnih, obnovitvenih ali nadaljevalnih tečajev pri območnih združenjih RKS.

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0