Selektorji in selektorji

V Sloveniji smo že večkrat priča situacijam, kjer se izbor selektorjev in upravljanje športnih zvez ne izvede na način, ki bi bil najboljši za športnike in uspeh naše države. To ne le škoduje trenutnim športnikom, ampak tudi odvrača prihodnje generacije, saj vidijo nepravične prakse, ki se odvijajo v ozadju. Selektorji so ključni člen, ki bi morali delovati v korist športnikov, ne pa izkoriščati svoje položaje za lastne interese ali interese tistih, ki so jim blizu.

Selektorji in selektorji

Problematika nepotizma in subjektivnih izbir
Eden izmed najbolj očitnih problemov je nepotizem. Videli smo že primere, ko so selektorji v ekipe vključevali športnike, ki so jim osebno blizu, bodisi zaradi družinskih vezi bodisi zaradi drugih osebnih interesov. To ne le uničuje moralo ekipe, ampak tudi zmanjšuje možnosti za uspeh. Športniki, ki so si zaslužili mesta v ekipi na podlagi svojih rezultatov in trdega dela, ostajajo na stranskem tiru. Takšne prakse ustvarjajo toksično okolje, kjer se športnikom jemlje veselje do športa in motivacijo za nadaljnje treninge.

Primer kolesarske reprezentance
Primer izbire Urše Pintar pred Urško Žigart za olimpijske igre v Parizu je jasen primer tega problema. Kljub temu da je Žigartova trenutno najboljša slovenska kolesarka na lestvici UCI in je osvojila naslova državne prvakinje na kronometru in cestni dirki, je selektor Gorazd Penko izbral Pintarjevo, ki je na lestvici precej nižje. Penko svojo odločitev utemeljuje z argumentom, da je Pintar boljša v sprintih skupine, kar naj bi bilo pomembno za olimpijsko progo. Vendar pa ostaja dejstvo, da Žigartova ni dobila priložnosti, da bi dokazala svojo vrednost na enodnevnih dirkah svetovne serije.

Podobne prakse v hokeju
Podobno situacijo vidimo tudi v hokeju, kjer selektorji pogosto ne spoštujejo športnega kodeksa in sprejemajo odločitve na podlagi subjektivnih kriterijev. To vključuje forsiranje igralcev, ki so povezani z njimi osebno ali preko kluba, medtem ko boljši igralci ostajajo na klopi. Takšne prakse so posebej škodljive za mlade športnike, ki še oblikujejo svojo kariero. Selektorji, ki delujejo na ta način, ne le da škodijo trenutnim rezultatom, ampak dolgoročno uničujejo prihodnost slovenskega športa.

Vloga agenta in pomočnika trenerja
Še ena težava je, ko ljudje na pomembnih funkcijah v športu nosijo dvojne vloge, ki so v konfliktu interesov. V hokeju smo videli primere, kjer pomočnik trenerja hkrati deluje kot športni agent, kar pomeni, da forsira svoje kliente na račun drugih igralcev. To je neetično in povsem nesprejemljivo. Športne zveze bi morale takšne prakse ostro obsoditi in zagotoviti, da se funkcije, ki vplivajo na športnike, izvajajo transparentno in pošteno.

Poziv k spremembam
Potrebujemo sistemske spremembe, kjer se selektorje izbira na podlagi strokovnosti in sposobnosti povezovanja ter maksimiranja potenciala ekipe, ne pa na podlagi osebnih povezav ali interesov. Športne zveze morajo vzpostaviti jasne in objektivne kriterije za izbor selektorjev in nadzorovati njihovo delo, da se izognejo nepravičnim praksam.

Prav tako bi morali razumeti in spoštovati odločitev športnikov, ki zaradi občutka krivice zavrnejo sodelovanje v reprezentancah. Njihov upor proti nepravičnosti in subjektivnim odločitvam je legitimno dejanje, ki bi ga morali podpirati, ne pa obsojati. Samo tako bomo lahko zagotovili pošten in transparenten sistem, ki bo deloval v korist vseh športnikov in izboljšal podobo slovenskega športa na mednarodni ravni.

Zdaj je čas, da se športne zveze zavedo svoje odgovornosti in začnejo delovati v dobro športa in športnikov, ne pa za lastne interese. Izbor selektorjev mora temeljiti na njihovi sposobnosti voditi in povezovati ekipo, ne pa na njihovih osebnih povezavah in interesih. Samo tako bomo lahko ponovno vzpostavili zaupanje in ustvarili okolje, kjer bodo naši športniki lahko dosegali svoje najboljše rezultate.

Naj vrže pak tisti, ki misli da je najpametnejši!

Prispevek je mnenje avtorja in ne izraža stališča uredništva. 

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0