Dijaški sklad projekta Botrstvo prejel donacijo 15.000 evrov

Dijaški sklad v okviru projekta Botrstvo pri Zvezi prijateljev mladine Ljubljana Moste - Polje trenutno zagotavlja pomoč 113 dijakom, ki zaradi materialne stiske sicer ne bi mogli bivati v dijaškem domu, s tem pa tudi ne obiskovati želenih srednješolskih programov. Pri tem jih podpira podjetje Hofer, ki je v sklad prispeval 15.000 evrov.

Dijaški sklad projekta Botrstvo prejel donacijo 15.000 evrov

Dijaki so ena najbolj spregledanih skupin mladih iz socialno ogroženih okolij. Posebno pozornost jim zato namenja program Botrstvo, ki jim z Dijaškim skladom pomaga kriti stroške bivanja v domu, s tem pa pogosto zagotavlja tudi edino možnost za pridobitev želene izobrazbe, so sporočili iz podjetja.

Potrebam dijakov je podjetje dodatno prisluhnilo z izvedbo ankete, ki je pokazala, da ima bivanje v dijaškem domu številne pozitivne učinke na njihovo pot v samostojnost, hkrati pa je izpostavila največje izzive srednješolcev.

Dijaški sklad, za katerega pri Botrstvu skrbijo od leta 2016, je doslej skupno pomagal že 695 mladostnikom. Varovancem krijejo stroške bivanja v dijaških domovih in jim zagotavljajo tudi vso dodatno podporo, kot so terapije ali učna pomoč. Na ta način poskrbijo, da dijaki iz programa Botrstvo na poti v samostojnost nikoli ne ostanejo sami, so zapisali.

"Število dijakov, vključenih v sklad, je pred tremi leti skokovito naraslo. Med njimi so tudi mladi, ki so se jim starši odrekli in so prepuščeni sami sebi. Donacije posameznikov in podjetij, kot je Hofer, so za te otroke pogosto edina možnost za bivanje v dijaškem domu in s tem edina pot do želene izobrazbe," so v sporočilu za javnost povzeli besede koordinatorke projektov Botrstva Tine Lamovšek.

Anketa je pokazala, da je večina mladih prihod v dijaški dom doživela kot pozitivno izkušnjo, ki jim je pomagala do večje samostojnosti, doživljali pa so ga tudi kot priložnost za osebnostno rast. Le trije so ob prihodu v dijaški dom doživeli večjo krizo, slaba petina pa je zatrdila, da niso doživeli nobene stiske.

Dijaki so ob prihodu v dijaški dom sicer doživljali različne stiske. Skoraj polovica jih je poročala o domotožju, slaba petina o težavah pri navezovanju stikov, 13 odstotkov pa jih je doživelo različne konflikte v dijaškem domu. Tudi med bivanjem v domu je več kot polovica poročala o občutku duševne stiske ali doživljanju stresne situacije.

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0