Ob prelomu leta: Slovenska nogometna reprezentanca v 2023 s hrbtenico in optimizmom
Slovenska nogometna reprezentanca je v letu 2022 poskrbela, da bo nogometna javnost naslednje kvalifikacije za evropsko prvenstvo 2024 čakala bolj optimistično kot večino prejšnjih kvalifikacijskih obveznosti v zadnjem desetletju.
Razlogov za to je več, od niza neporaženosti do igre in nenazadnje Benjamina Šeška.
Mnogi menijo, da ima Slovenija lepe možnosti za preboj na prvo veliko tekmovanje po svetovnem prvenstvu 2010. Žreb v kvalifikacijah za EP 2024, ki bo v Nemčiji, je namreč izbrancem selektorja Matjaža Keka namenil Dansko, Finsko, Severno Irsko, Kazahstan in San Marino.
Neposredno na euro gresta prvi dve reprezentanci v skupini H
Iz skupine H se bosta po desetih krogih dve najboljši ekipi prebili na zaključni turnir. Določeno razmerje moči, na katerega pa se nikakor ne gre zanašati, kar je nenazadnje pokazalo tudi svetovno prvenstvu v Katarju z maroškim prebojem v polfinale, povejo uvrstitve na lestvici Mednarodne nogometne zveze Fife.
Pri tem je v skupini H najvišje Danska na desetem mestu, Finska je 56., Severna irska 59., Slovenija 63., Kazahstan 113., San Marino pa zadnji, 211. Na prvi pogled izstopa Danska, ki pa je v Katarju na SP pokazala precej povprečne predstave in pokazala, da lahko tudi slabše ekipe tekmujejo z njo. Resda se Slovenija ni z njo merila že od leta 2008 in je dotlej izgubila vse štiri medsebojne tekme.
Toda mesti za zaključni turnir sta dve, tako da bi ob nekako odpisanem San Marinu Slovenija v družbi Finske, Severne Irske in Kazahstana morala realno meriti na eno od prvih dveh mest, kar je tudi cilj v slovenskem taboru.
S Finsko imajo Slovenci poraz in neodločen izid, a tudi tu je zadnji medsebojni dvoboj star že skoraj deset let. S Severno Irsko imajo Slovenci zmago, remi in tri poraze, tudi zadnjega leta 2016, s Kazahstanom se še niso merili, s San Marinom pa imajo pet zmag na petih tekmah.
Sam izkupiček z omenjenih tekem z izjemo San Marina torej ni najboljši, vendar precej več pomenijo zadnje predstave in obeti.
Obetavno 2022
Slovenija je v letu 2022 igrala deset tekem, dobila je tri od zadnjih štirih ter je v nizu šestih tekem brez poraza. Po neprepričljivem začetku leta je bila prelomnica 5. junija v Beogradu (1:4), po katerem so se na ekipo usule kritike. "Zaslužili smo si jih in se zavedali, da nismo na pravi ravni," je večkrat poudaril Kek.
Od tiste tekme s Srbijo so se igralci pobrali, tako da so sledili 0:0 na Norveškem, 2:2 doma proti Srbiji, 2:1 proti Norveški, 1:1 na Švedskem, 2:1 v Romuniji in 1:0 proti Črni gori.
"Ti, s katerimi smo igrali, niso bili 'eksoti'. Niz traja že lep čas, upam, da je to spodbuda za naprej, ne pa nekaj, kar bi nas uspavalo," je po zadnji tekmi leta dejal selektor.
Čeprav se je leto začelo z remijema na prijateljskih tekmah v Katarju proti domačinom in Hrvatom ter predvsem s porazom doma proti Švedom ob začetku lige narodov, pa so Slovenci izpolnili glavni cilj in obstali v ligi B ter bodo tako še naprej del drugega kakovostnega evropskega razreda.
Okostje za prihodnji cikel
Kaže, da je Kek dobil tudi neko okostje ekipe, kar spominja na leto 2009 oziroma 2010, ko si je Slovenija nazadnje zagotovila veliko tekmovanje. Takrat je imel Kek hrbtenico s Samirjem Handanovićem, branilcem Boštjanom Cesarjem, vezistom Robertom Koren, napadalcem Milivojem Novakovićem ter drugimi na čelu z Valterjem Birso.
Tokrat jo ima, tako kot takrat v sistemu 4-4-2, z vratarjem Janom Oblakom, obrambnimi "stalnicami" Petrom Stojanovićem, Jako Bijolom, Miho Blažičem, vezistoma Adamom Gnezdo Čerinom in Jasminom Kurtićem ter napadalcema Andražem Šporarjem in Benjaminom Šeškom.
"To je neka zaokrožena celota, ki se je izoblikovala od Katarja in lige narodov do prijateljskih tekem. Bomo pa pogledali tudi v mlajšo reprezentanco, kjer je nekaj zanimivih nogometašev," je o kadrovskem stanju še povedal Kek.
Šeškovo leto
Čeprav je Šporar v dobri formi pri Panathinaikosu, pa je leto zaznamoval njegov mlajši kolega v napadu Šeško. Ta je glavni razlog, da so se navijači spet začeli zanimati za izbrano vrsto.
Za zdaj še člana Salzburga bo poleti dobil Leipzig, ki je zanj odštel 24 milijonov evrov. To je slovenski prestopni rekord, prejšnjega je imel v lasti bodoči Šeškov soigralec pri Leipzigu Kevin Kampl, ki je iz Bayerja v sezoni 2017/18 prišel za 20 milijonov evrov.
Nemci so pri Šešku, za katerega se sicer resno zanimajo tudi veliki angleški klubi, plačali vrhunske fizične lastnosti, kot je hitrost ob višini 195 centimetrov, ob mladosti pa tudi tehnično znanje, ki ga je večkrat pokazal na tekmah, tudi z zadržanjem in s hitro oddajo žoge ter z vrhunskimi zaključki, kot je bil volej za gol na tekmi na Švedskem.
Velik navdušenec nad košarko in Luko Dončićem je dobil tudi že primerjave z zvezdnikom ekipe Dallas Mavericks. "To zame ni obremenitev, ampak samo potrdilo, da delam dobro in ljudje verjamejo vame. Če me vidijo v taki luči, je to samo spodbuda. Pritiska ni," je pred časom za Sportklub mirno povedal Šeško in pokazal, da je kljub 19 letom tako in drugače eden nosilcev reprezentančne igre.
Igra z idejo, pomanjkljivosti še tarejo ekipo
Ta je, kot je ob zadnji tekmi leta povedal selektor, imela kar nekaj kombinatorike, pravi obris in idejo ter tudi nadzor na igrišču. Da pa ne gre vsega gledati skozi rožnata očala, pa se tudi zavedajo v reprezentančnem taboru. Kek je namreč velikokrat opozoril na to, da ko zmanjka agresivnosti, se pojavijo težave.
Plusi in minusi so tako jasni, tako da na prvi tekmi kvalifikacij za EP 2024, ki bo 23. marca v Kazahstanu, bržkone ne bo takšnih neznank, kot so bile ob prejšnjih kvalifikacijskih zborih.