Lanzarotska konvencija 15 let pozneje: poudarek na zaščiti otrok pred spolnim nasiljem

Mineva 15 let od uveljavitve Lanzarotske konvencije, prvega mednarodnega sporazuma, namenjenega izključno zaščiti otrok pred spolnim izkoriščanjem in zlorabami. Od začetnih deset podpisnic se je število držav, ki podpirajo konvencijo Sveta Evrope, povečalo na 48. V Sloveniji je bila konvencija ratificirana leta 2013, s čimer se je država zavezala k celoviti zaščiti otrok pred vsemi oblikami spolnega nasilja.

Lanzarotska konvencija 15 let pozneje: poudarek na zaščiti otrok pred spolnim nasiljem

Konvencija otrokom, ki so žrtve ali priče kaznivih dejanj, zagotavlja vrsto zaščitnih ukrepov: prijazno in varno okolje za zaslišanje, pomoč in podporo skozi celoten sodni postopek, ukrepe proti ponovni viktimizaciji ter varstvo zasebnosti in identitete.

Zgled za učinkovito uresničevanje teh pravic so skandinavske države, kjer deluje model Barnahus. Ta združuje vse ključne storitve za otroka na enem mestu – od forenzičnega intervjuja in zdravstvene ocene do psihološke pomoči otroku in družini.

Slovenija je leta 2022 vzpostavila Hišo za otroke po vzoru Barnahus. Od začetka njenega delovanja je bilo v njej v otrokom prijaznem postopku zaslišanih več kot 160 otrok. Hiša združuje pravosodne, zdravstvene, socialne in psihološke storitve ter omogoča celostno in usklajeno obravnavo.

Ob obletnici je ministrica za pravosodje Andreja Katič poudarila, da je vsak primer spolne zlorabe otroka nedopusten in da mora družba oblikovati sistem, kjer se otroci počutijo varne in slišane. Lanzarotska konvencija po njenih besedah predstavlja zavezo, da otrokom omogočimo pravico do okrevanja in prihodnosti brez strahu.

Obletnica Lanzarotske konvencije ponuja priložnost za premislek o doseženem in za nadaljnjo krepitev zavez, da bo otroštvo varen prostor za vse.

x (35)

Priljubljeno
Vesti

Vse vesti
0