Ljubljanska univerza poglablja sodelovanje v okviru zveze evropskih univerz

Ljubljanska univerza (UL) bo še poglobila sodelovanje v okviru zveze evropskih univerz EUTOPIA, saj je ta v okviru zadnjega razpisa evropskega programa Erasmus+ pridobila 14 milijonov evrov.

Ljubljanska univerza poglablja sodelovanje v okviru zveze evropskih univerz

Tako bo lahko zveza desetih evropskih univerz nadaljevala sodelovanje in povezovanje pri soočanju z globalnimi izzivi, so za STA sporočili z UL.

Zveza EUTOPIA je na razpisu, katerega rezultate je Evropska komisija objavila v sredo, prejela 14 milijonov evrov za štiriletni projekt EUTOPIA MORE. Ta bo nasledil pilotni projekt EUTOPIA2050, ki se je začel leta 2019 in se letos zaključuje, zanj pa je zveza evropskih univerz prejela 6,2 milijona evrov.

Prvi projekt, ki ga koordinira UL, temelji na izhodišču, da današnji izzivi terjajo od univerz nove pristope, so pojasnili na Univerzi v Ljubljani. Svet je namreč povezan, izzivi pa so globalni, tudi če se zdi, da so lokalni, kar na primer velja za vojno v Ukrajini. Rešitve za sodobne izzive lahko najdemo le s povezovanjem znanja, ljudi in resursov, so dodali.

Prav povezovanje, ki vodi v konkretne rešitve in predloge, pa je bistvo zveze EUTOPIA. Novi projekt bo omogočil dodatno poglobitev sodelovanja in nove aktivnosti. Med temi so obogateni študijski programi na vseh treh stopnjah, skupni projekti ter skupno raziskovanje in inoviranje, ki bo usmerjeno v spopadanje z velikimi družbenimi izzivi današnjega časa.

Znotraj zveze so že zdaj potekali številni skupni projekti. Poudarek je na izmenjavi tako učiteljskega kadra kot študentov in strokovnih sodelavcev ter pripravi novih oblik sodelovanja in pedagoških modelov. Doktorskim študentom je denimo v letošnjem študijskem letu omogočena izmenjava znotraj zveze, tako da bodo pridobili doktorat na dveh članicah EUTOPIE.

EUTOPIA se je leta 2019 začela kot zveza šestih priznanih evropskih univerz. Poleg ljubljanske so bile to še univerze v Franciji, Španiji, Združenem kraljestvu, Belgiji in na Švedskem. Jeseni 2021 pa so se jim pridružile še univerze v Italiji, Nemčiji, Romuniji in na Portugalskem.

Na zvezi so medtem ob dodelitvi sredstev zapisali, da je to znak, da je EUTOPIA učinkovita pri vzpostavljanju modela evropske univerze, v središču katerega so študenti in ki spodbuja akademsko odličnost in socialno vključenost.

Dodali so, da bo EUTOPIA kmalu postala pravna oseba. Na UL so glede tega za STA pojasnili, da v zvezi še preučujejo različne možnosti. Za zdaj se kot najbolj primerna kaže ustanovitev pravne osebe v Bruslju, so zapisali.

Na razpisu v okviru programa Erasmus+, vrednem rekordnih 272 milijonov evrov, je sredstva prejelo še 15 drugih že obstoječih zvez evropskih univerz in štiri nove. Skupaj s 24 zavezništvi, izbranimi leta 2020, bo tako v skupno 44 t. i. evropskih univerzah sodelovalo 340 visokošolskih institucij v 31 državah, so sporočili z Evropske komisije.

"Če na evropske visokošolske institucije pogledate kot vsako posebej, boste videli, da je vsaka od njih središče znanja in inovacij. Z njihovim povezovanjem in čezmejnimi zavezništvi pa jim omogočamo, da postanejo evropski prvaki znanja - da še hitreje rastejo prek sodelovanja pri izobraževanju, raziskavah in inovacijah," je ob tem povedal podpredsednik komisije, pristojen za spodbujanje evropskega načina življenja, Margaritis Schinas.

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0