Mesec požarne varnosti namenjen osveščanju o preprečevanju požarov v domačem okolju

Oktober, ki je že tradicionalno mesec požarne varnosti, bo tudi letos namenjen osveščanju o pomenu požarne varnosti. Tokratna tema je preprečevanje požarov v domačem okolju, s katerim prebivalce spodbujajo k razmisleku o varnosti v svojem domu, možnih vzrokih za požare, preventivnih ukrepih ter pravilnem ravnanju ob požaru.

Mesec požarne varnosti namenjen osveščanju o preprečevanju požarov v domačem okolju

Oktober je mesec, ko na Upravi za zaščito in reševanje skupaj z Gasilsko zvezo Slovenije, Združenjem slovenskih poklicnih gasilcev in Slovenskim združenjem za požarno varstvo osveščajo prebivalce o pomenu požarne varnosti. Letošnja tema je preprečevanje požarov v domačem okolju, s sloganom Požarna varnost - bodi pripravljen, bodi varen. Prebivalce spodbujajo k razmisleku o varnosti v svojem domu, možnih vzrokih za požare, preventivnih ukrepih ter pravilnem ravnanju ob požaru.

Kot je poudaril generalni direktor uprave za zaščito in reševanje Leon Behin, je za varnost posameznikov in družbe ključna preventiva, zato v oktobru potekajo številne aktivnosti v okviru kampanje. Posebej so se osredotočili na varnost pri sončnih elektrarnah, so sporočili iz uprave za zaščito in reševanje.

Letos mesec požarne varnosti obeležujejo tudi z oglaševanjem na avtobusih, kjer mimoidoče spodbujajo k razmisleku o osebni varnosti. Na spletni strani imajo kviz, kjer lahko vsak preveri svojo pripravljenost na požar doma. Posebno pozornost namenjajo tudi osebam s posebnimi potrebami, saj so njihove vsebine prilagojene za gluhe, slepe in slabovidne. "Naša ciljna skupina pa so seveda mladi in otroci, še posebej v vrtcih, ki jih spodbujamo k učenju o požarni varnosti skozi igre in druge prilagojene aktivnosti," so besede Behina povzeli v sporočilu za javnost po današnji novinarski konferenci.

Poveljnik Gasilske zveze Slovenije Zvonko Glažar pa je pojasnil, da v oktobru odpirajo vrata gasilskih domov, obiskujejo šole in vrtce ter osveščajo mlade in starejše o varnostnih ukrepih. Poudaril je, da vsak posameznik lahko prispeva k preprečevanju požarov in nesreč na splošno. Napovedal je, da bodo v oktobru predstavili novo preventivno vozilo, ki deluje kot potujoča učilnica.

Predsednik komisije za preventivo pri združenju slovenskih poklicnih gasilcev Luka Piko pa je poudaril, da se poklicni gasilci ukvarjajo tako s požarno preventivo kot gasilsko preventivo in ozaveščanjem prebivalcev. Posebno pozornost namenjajo zahtevnejšim objektom, pri čemer je za varnost odgovoren vsak posameznik. Hitro in organizirano ukrepanje ob začetnem požaru je ključnega pomena.

Po besedah predsednika upravnega odbora pri Slovenskem združenju za požarno varstvo Aleša Juga so najpogostejša tveganja za požare povezana s stanovanjskimi in poslovnimi stavbami, zlasti ob začetku kurilne sezone, ko je ključna skrb za čiščenje kurilnih naprav in požarno preventivo. "Žal vsako leto še vedno beležimo smrtne žrtve zaradi tovrstnih požarov," je dejal. Pomembno tveganje v sodobnem svetu predstavljajo tudi litij-ionske baterij, vse več pozornosti pa namenjajo tudi varnosti sončnih elektrarn, so še sporočili iz uprave za zaščito in reševanje.

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0