Ljubljana

Oblačno Humidity: 79%
14°C
PETEK
11°C / 21°C
SOBOTA
9°C / 20°C
NEDELJA
9°C / 21°C
PONEDELJEK
10°C / 22°C
TOREK
13°C / 17°C
SREDA
14°C / 20°C
ČETRTEK
13°C / 21°C

Urad EU za intelektualno lastnino poziva k pošteni igri

Urad Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO) je pred prihajajočim evropskim prvenstvom v nogometu sprožil kampanjo Igraj pošteno. Z njo navijače pozivajo, naj spremljajo uradne prenose in kupujejo dovoljeno blago, so v uradu zapisali v sporočilu za javnost.

Urad EU za intelektualno lastnino poziva k pošteni igri

Kot so sporočili iz urada, več milijonov Evropejcev nezakonito gleda športne dogodke in kupuje ponarejeno športno opremo. Po podatkih študije, ki jo je urad izvedel o dojemanju, ozaveščenosti in vedenju državljanov EU, je 12 odstotkov državljanov EU za ogled športnih dogodkov dostopalo do vsebin iz nezakonitih virov ali jih pretakalo. Med mladimi, starimi od 15 do 24 let, pa jih več kot četrtina priznava, da za gledanje športnih dogodkov uporabljajo nezakonite spletne kanale.

V Sloveniji je za ogled športnih dogodkov dostopalo do vsebin iz nezakonitih spletnih virov ali jih pretakalo 14 odstotkov navijačev, od tega 39 odstotkov mladih med 15. in 24. letom.

Kot so še opozorili v uradu, so veliki športni dogodki, kot sta EP v nogometu in olimpijske igre, priložnost za goljufe za ustvarjanje dobička. Nezakonito spletno pretakanje vpliva tudi na športne dogodke. EUIPO ocenjuje, da se s piratstvom v vseh medijih letno ustvari milijarda evrov nezakonitih prihodkov.

V študiji urada so ugotovili pomembne trende v EU, povezane s spletnim piratstvom športnih dogodkov v živo, pri čemer je 12 odstotkov celotnega prebivalstva za ogled športnih dogodkov dostopalo do vsebin iz nezakonitih spletnih virov ali jih pretakalo. V EU je ta praksa najpogostejša v Bolgariji (21 %). Delež je večji pri mladih, kjer je povprečje v EU pri 27 odstotkih. Tudi na tem področju se je po študiji urada najslabše odrezala Bolgarija s 47-odsotnim deležem v starostni skupini 15 - 24 let, Slovenija je po teh ugotovitvah v tej skupini pri 39 odstotkih.

Podobno težavo predstavlja prodaja ponarejene športne opreme, kar po oceni urada proizvajalce na leto stane 850 milijonov evrov, obseg prodaje se je zaradi tega zmanjšal za 11 odstotkov. Povprečje mladih (15 - 24 let) v EU, ki so namerno kupili ponarejeno opremo, je v EU deset odstotkov, najvišji delež je v Grčiji (18). V letu 2023 so policijski organi po vsej Evropi z operacijo Fake Star, pobudo za boj proti ponarejenemu blagu, odkrili in zasegli osem milijonov ponarejenih luksuznih in športnih izdelkov.

Kot so še dodali v uradu, se države in prizadete stranke v EU borijo proti piratstvu dogodkov v živo s predpisi in tehnologijo za onemogočanje nezakonitih spletnih storitev. Evropska komisija je sprejela dve priporočili: eno o boju proti spletnemu piratstvu športnih in drugih dogodkov v živo, s katerim je bila vzpostavljena namenska mreža nacionalnih upravnih organov, in drugo o boju proti ponarejanju z okrepljenim uveljavljanjem pravic in ozaveščanjem.

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0