Pomanjkanje farmacevtov v lekarnah kliče po nujnih ukrepih

Lekarne po vsej Sloveniji se soočajo s pomanjkanjem magistrov farmacije in farmacevtskih tehnikov, kar vse bolj vpliva na dostopnost ter kakovost zdravstvenih storitev. Razlogi za pomanjkanje kadra so številni, med drugim nezadostno vrednotenje dela in zahtevni delovni pogoji, zaradi katerih vse več zaposlenih zapušča sektor. Zaradi povečanih obremenitev in vse večjega števila pacientov, lekarniški strokovnjaki pogosto ne morejo zagotoviti ustreznega svetovanja in oskrbe.

Pomanjkanje farmacevtov v lekarnah kliče po nujnih ukrepih

Po ocenah Lekarniške zbornice Slovenije primanjkuje kar 300 magistrov farmacije, enako število specialistov in farmacevtskih tehnikov na primarni ravni, ter dodatnih 250 specialistov in 100 tehnikov v bolnišničnih lekarnah. Brez nujnih ukrepov s strani Ministrstva za zdravje grozi zapiranje lekarn in zmanjšana dostopnost zdravstvenih storitev, opozarja stroka.

Farmacevti opravljajo ključno vlogo pri zdravljenju pacientov, od svetovanja o zdravilih do sodelovanja pri kliničnih raziskavah in priprave magistralnih zdravil. Nujna je ureditev normativov zaposlovanja in financiranje specializacij, da bi se situacija izboljšala in preprečili morebitne prihodnje težave za paciente.

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0