Pomurje z največjo rastjo dobička med vsemi regijami

Pomurska regija je v lanskem letu dosegla najvišjo rast neto čistega dobička med vsemi slovenskimi statističnimi regijami. Gospodarske družbe v regiji so po podatkih Ajpesa ustvarile 163 milijonov evrov čistega dobička, kar pomeni 24-odstotno nominalno in 22-odstotno realno rast.

Pomurje z največjo rastjo dobička med vsemi regijami

Pomurske družbe so tako kot edine v državi dosegle tako visoko povečanje dobičkonosnosti, medtem ko je bil na državni ravni zaznan enoodstotni upad. Višja svetovalka Klavdija Gjergjek je izpostavila, da regija od leta 2014 ne beleži več neto izgube in ohranja konstantno rast.

V regiji je v letu 2024 poslovalo 1939 družb z 17.540 zaposlenimi. Skupni prihodki so dosegli štiri milijarde evrov, odhodki pa 3,8 milijarde. Neto dodana vrednost je znašala 899 milijonov evrov, kar pomeni šestodstotno rast, vendar regija s 51.277 evri na zaposlenega še vedno zaostaja za državnim povprečjem.

Največ čistega dobička je ustvarila predelovalna dejavnost, sledilo je poslovanje z nepremičninami. Gradbeništvo in trgovina sta beležila padec dobička, gostinstvo pa je po negativnem letu 2023 poslovanje občutno izboljšalo. Največ družb ima sedež v Murski Soboti, največjo neto dodano vrednost na zaposlenega pa so imeli v Odrancih. Izgubo so zabeležile občine Grad, Hodoš in Razkrižje.

Povprečna bruto plača v regiji je znašala 2128 evrov, kar je sicer 117 evrov več kot leto prej, a še vedno 238 evrov manj od slovenskega povprečja. Najvišje plače so bile v informacijsko-komunikacijski dejavnosti, najnižje pa v drugih storitvah. V nekaterih panogah, kot so gradbeništvo in oskrba z vodo, so plače presegle državno povprečje.

V regiji je poslovalo tudi 31 zadrug, ki so skupaj zaposlovale 106 oseb. Čeprav so skupaj ustvarile neto izgubo 170 tisoč evrov, je to izboljšanje glede na leto 2023.

Več kot 85 odstotkov samostojnih podjetnikov je poslovalo pozitivno. Neto podjetnikov dohodek se je povečal za šest odstotkov, neto dodana vrednost za osem. Povprečna plača pri samostojnih podjetnikih je znašala 1583 evrov, kar je več od državnega povprečja za to skupino.

Glavne dejavnosti samostojnih podjetnikov ostajajo gradbeništvo, predelava, trgovina in gostinstvo. Največ so k rezultatom prispevali podjetniki iz Murske Sobote. Direktor pomurske gospodarske zbornice Robert Grah je ob tem poudaril, da regija utrjuje vlogo stabilnega in izvozno usmerjenega gospodarskega okolja, čeprav ostaja izziv v primerjavi z državnim povprečjem na področju plač in produktivnosti.

x (35)

Priljubljeno
Vesti

Vse vesti
0