Na Novi Zelandiji v naravi ponovno zaživeli kiviji

Čeprav je kivi nacionalni simbol Nove Zelandije, pa so to ptico v naravi videli le redki prebivalci.

Na Novi Zelandiji v naravi ponovno zaživeli kiviji

Po zaslugi kampanje, ki si prizadeva za njihovo zaščito, se njihovo število spet povečuje, v okolici Wellingtona pa so v naravo uspešno spustili več kivijev, potem ko so pregnali njihove plenilce, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Nova Zelandija je bila pred tisočletjem pravi ptičji raj, kjer so pernata bitja vseh vrst živela brez enega samega plenilca iz vrst sesalcev, poroča AFP. Pred prihodom polinezijskih popotnikov leta 1200 in Evropejcev nekaj sto let pozneje so bile edine endemične vrste sesalcev na otoku tri vrste netopirjev.

Vse to se je spremenilo, ko so prišleki se seboj na Novo Zelandijo prinesli podgane, miši, oposume in zajce, ki so z avtohtonimi vrstami tekmovali za hrano. Pogoji za ptice so se še poslabšali, ko so oblasti za uničevanje zajcev tja naselile velike podlasice, ki pa so namesto zajcev pobijale ptice.

Posledično se je zmanjšalo število endemičnih novozelandskih ptic, ki ne letijo, kot sta kakapo in kivi. Ministrstvo za varstvo narave ocenjuje, da je na Novi Zelandiji ostalo le še približno 70.000 divjih kivijev.

Ena od organizacij, ki si prizadeva za zaščito kivijev, je dobrodelni sklad The Capital Kiwi Project, ki se financira iz vladnih subvencij in zasebnih donacij. Ustanovitelj in vodja sklada Paul Ward ocenjuje, da so divji kiviji na območju Wellingtona v naravi nazadnje živeli pred več kot sto leti.

Kot je dejal, so se v okviru prizadevanj za ohranitev teh ptic najprej spopadli z njihovimi naravnimi sovražniki. Lokalne lastnike psov so povabili na srečanja, kjer so jih naučili, kako naj se na sprehodih pticam izogibajo, prav tako pa so se spopadli z velikimi podlasicami. Na hribe v okolici Wellingtona so nastavili obsežno mrežo 4500 pasti, v katere so doslej ujeli okoli 1000 podlasic.

Populacija plenilcev je bila tako po Wardovih besedah dovolj nizka, da so v okviru projekta novembra lani v naravo izpustil prve kivije. Redno spremljanje ptic kaže, da je bil prvi izpust uspešen. Ptice so v dveh mesecih življenja v divjimi pridobile težo, kar kaže, da imajo na voljo dovolj hrane, je pojasnil.

Dodal je, da je cilj projekta v naslednjih petih letih v naravo izpustiti 250 ptic. "Naša dolžnost je, da poskrbimo za žival, ki nam je podarila svoje ime," je še dejal Ward.

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0