Na robotskem hekatonu študenti Univerze v Ljubljani reševali aktualni problem iz industrije

Na ljubljanski fakulteti za elektrotehniko so se danes zaključili 18. Dnevi industrijske robotike, ki so potekali v obliki robotskega hekatona in na katerem se je sedem študentskih ekip pomerilo v reševanju aktualnega problema iz industrije, povezanega z manipulacijo in pakiranjem izdelkov.

Na robotskem hekatonu študenti Univerze v Ljubljani reševali aktualni problem iz industrije

Zmagala je skupina študentov tretjega letnika.

Dogodek se je končal s predstavitvijo pripravljenih rešitev, ki so jih tekmovalci razvili v zadnjih treh dneh, ter razglasitvijo zmagovalcev, ki bodo prejeli nagradni sklad v višini 7000 evrov.

Najboljšo rešitev so predstavili študenti tretjega letnika Fakultete za elektrotehniko Univerze v Ljubljani, ki so jo sestavljali Vid Urh, Maruša Petrovčič, Angela Trpcheska, AnamarijaHauptman in Matej Remc. Predlagane rešitve so dokazale, da študentom odličnih idej ne manjka ter da je prihodnost tehnoloških izumov svetla, so sporočili s fakultete.

V sklopu letošnjega robotskega izziva, ki so ga v Laboratoriju za robotiko Fakultete za elektrotehniko Univerze v Ljubljani pripravili v sodelovanju s podjetjem Iskraemeco, so se študenti z različnih ljubljanskih fakultet spoprijeli z uporabo robotskih tehnologij in z njo reševali problem pakiranja elektronskih števcev v škatle.

Po besedah asistenta na fakulteti za elektrotehniko Sebastjana Šlajpaha je letošnji izziv izjemno aktualen. Omenjeno pakiranje namreč v industriji še vedno poteka ročno, da se zapakira ustrezno količino števcev, pa je potrebno tudi delo veliko ljudi. Z robotizacijo bi lahko delavce razbremenili dela, ki je dokaj nezahtevno, ti bi se lahko tako usmerili na kognitivno bolj zahtevna področja, je pojasnil za STA.

Na tekmovanju je sodelovalo sedem ekip, vsaka ekipa pa je imela od pet do šest članov in svojega mentorja. Kot je pojasnila mentorica Maruša Kerpan, sicer študentka magistrskega programa na fakulteti za elektrotehniko, je bila njihova naloga predvsem pomoč študentom pri programiranju in upravljanju robotov. "Glavni namen dogodka je ravno izziv za študente, da se naučijo nekaj novega, hkrati pa tudi predstavitev robotike in industrije nasploh," je poudarila.

Po besedah tekmovalca Anžeta Balantiča, študenta na fakulteti za elektrotehniko, so se na robotskem hekatonu naučili veliko uporabnih in zanimivih stvari, predvsem v smislu uporabe robotskega vida za prepoznavo objektov, procesa usmeritve robota na točke, kjer je te objekte prepoznal, in nenazadnje snovanja aplikacije, ki robotu pomaga pri zaznavi okolja.

Dnevi industrijske robotike so tradicionalen dogodek, ki ga vsako leto organizirajo študenti ljubljanske fakultete za elektrotehniko. Namen dogodka je, da s pomočjo zanimivih in inovativnih robotskih aplikacij študentom in širši javnosti približa industrijo.

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0