Koliko beljakovin zaužiti po vadbi in kaj svetujejo strokovnjaki?

Intenzivna vadba, predvsem pri vajah za moč, povzroča drobne poškodbe mišičnih vlaken, ki jih telo nato obnovi in utrdi, kar je ključno za rast mišične mase in vzdržljivosti. Da bi se mišice učinkovito regenerirale, je vnos beljakovin po vadbi ključnega pomena. Beljakovine namreč služijo kot osnova za mišično rast in pospešujejo obnovo mišic po obremenitvah.

Koliko beljakovin zaužiti po vadbi in kaj svetujejo strokovnjaki?

Po mnenju nutricionistke Marian Matas, je priporočljivo zaužiti od 20 do 30 gramov beljakovin po vadbi. "Naše mišice so takrat bolj občutljive na sprejem aminokislin, ki pripomorejo k sintezi mišičnih beljakovin," pojasnjuje Matas. Ta sinteza pomaga v mišičnih celicah graditi beljakovine in tako ohranja ter krepi mišice. Če sinteza mišičnih beljakovin preseže naravno razgradnjo, ki se zgodi med vadbo, to vodi v mišično rast oziroma hipertrofijo.

Strokovnjaki svetujejo uživanje beljakovin iz naravnih virov hrane, kot so meso, ribe, jajca, mlečni izdelki in stročnice. Če dostop do prave hrane po vadbi ni mogoč, lahko posežemo tudi po beljakovinskih dodatkih, kot so sirotkine ali rastlinske beljakovine iz soje in graha.

Čas in količina vnosa beljakovin po vadbi
Številne raziskave so pokazale, da tako imenovano "anabolično okno" – časovno obdobje po vadbi, ko telo učinkovito sprejema hranila za obnovo – traja tudi do štiri ure. Vnos beljakovin ni nujno takojšen, vendar jih je priporočljivo zaužiti čim prej. Tako lahko preidemo iz kataboličnega, torej razgradnega stanja v anabolično stanje, ki spodbuja obnovo in rast mišic.

Glede na potrebe posameznika se lahko količina vnosa prilagaja, običajno pa se priporoča 20 do 40 gramov beljakovin po vadbi za učinkovito sintezo mišičnih beljakovin. Vnos beljakovin pred vadbo, priporočljivo približno uro in pol pred začetkom treninga, prav tako pripomore k manjši obrabi mišic in optimalni pripravljenosti. Nutricionistka Matas svetuje vnos beljakovin pred vadbo, ki naj vključuje tudi hitro prebavljive ogljikove hidrate, s čimer zagotovimo ustrezno raven mišičnega glikogena.

Hidracija in nadomeščanje mineralov
Poleg vnosa beljakovin ima po vadbi pomembno vlogo tudi hidracija. Telo med vadbo izgublja tekočino in elektrolite, kar vpliva na regeneracijo in samo izvedbo vadbe. Strokovnjaki svetujejo nadomeščanje tekočine z vodo ali elektrolitskimi napitki, kadar je to potrebno. Pravilna hidracija, skupaj z uravnoteženo prehrano, je ključna za doseganje optimalnih rezultatov.

Beljakovine so tako esencialen gradnik za regeneracijo mišic in dolgoročno telesno zmogljivost. Kot vedno pa nutricionisti opozarjajo, da je vsak posameznik edinstven, zato je priporočljivo vnos hranil prilagoditi specifičnim potrebam pod vodstvom strokovno usposobljenega dietetika.

Uredništvo:
urednistvo@adriainfo.si

 

Vesti

Vse vesti
0